Interiér

Které pokojovky umístit do tmavé místnosti?

Kterým pokojovkám se daří ve tmavé místnosti?

Bez čeho se žádná domácnost neobejde? Přece bez pokojových rostlin. Ne každý ale bydlí ve světlém bytě s dostatkem slunečních paprsků. Proto máme tipy na pokojovky, kterým se bude dařit také v tmavém pokoji.

Šplhavnice zlatá

První pokojovou rostlinou, která snadno zvládne i stinné stanoviště, je šplhavnice zlatá. V květinářství na ni můžete narazit také po pojmem šplhavnice Aureum. Jedná se o rostlinu, která se rychle rozrůstá a dobře se ji daří v závěsném květináči. Aby nedošlo k jejímu uhynutí, poskytujte ji pravidelnou zálivku a zalévejte ji tehdy, kdy horní část půdy řádně proshne.

Calathea

Pokojovou rostlinou pro pokročilé pěstitele je calathea. Rostlina s krásnou kresbou listů nemá ráda přímé slunce a mnohem lépe snáší polostinné stanoviště. Potrpí si na vzdušnou vlhkost a pokud se o ni budete dobře starat, bude vám dělat společnost několik let.

Zamiokulkas

Čím dál častěji můžete v obchodech narazit na Zamiokulkas či ZZ plant. Tato exotická pokojová rostlina je narozdíl od calathey vhodná i pro úplně začátečníky. Zálivku vyžaduje jednou týdně, má ráda vzdušnou vlhkost a polostinné až stinné stanoviště je pro ni tím pravým.

Zelenec

Dříve byla tato rostlina hojně rozšířená a v domácnostech oblíbená. Pak na několik let zmizela z hledáčku, ale nyní je opět na výsluní. Protože její listy připomínají pavoučí nohy, někdy se jí také přezdívá pavoučí rostlina. V případě, že se do rostlinky zamilujete a budete si ji chtít rozmnožit, není nic jednoduššího. Jakmile bude mít rostlina šlahouny s mladými rostlinkami na konci, stačí tyto šlahouny ustřihnout, vložit do vázy s vodou a počkat, až pustí kořeny.

Šťastný bambus

Zda vám šťastný bambus přinese domů štěstí, nevíme, ale rozhodně víme, že ho můžete pěstovat na stinném místě. Lucky bamboo obecně nevyžaduje příliš vaší pozornosti a péče. Dokonce není nutné ho ani zasadit. Dobře se mu podaří ve váze s vodou, kterou mu budete pravidelně vyměňovat.

Lopatkovec

Toulcovka, lopatkovec či spatifylum se také řadí k nezmarům, které jen tak něco nezabije. Květináč můžete položit na polostinné i stinné místo a rostlinka vás při pravidelné zálivce a rosení odmění půvabnými bílými květy. Pokud byste přeci jen zapomněli dopřát lopatkovci zálivku, upozorní vás na to svěšenými listy.

Begónie královská

Aby váš domov nebyl pouze zelený, můžete si ho ozdobit také begónií královskou, pro kterou jsou typické barevné listy. Existují odrůdy, jejichž listy mají vínové zbarvení, zelenohnědé i stříbrné. Aby se begoniím dařilo, nesmí být vystaveny přímému slunečnímu světlu. Mnohem lepší je takové stanoviště, kde je rozptýlené světlo. Zároveň je dobré vědět, že mladší rostliny vyžadují mnohem více světla než ty starší.

Netík

Líbí se vám kapradiny? Tyto rostliny s nádhernými listy rozhodně nepatří pouze do lesů, ale poměrně snadno si je můžete pěstovat i doma v květináči. Právě netík, který spadá do rodu kapradin a řadí se k menším druhům, je ideální pokojovou rostlinou, jež je vhodné pěstovat spíše ve stínu. Kromě ochrany před přímým slunečním světlem se zaměřte také na to, aby nebyla vystavena průvanu. Na ten je totiž velmi citlivá. Netík také miluje vysokou vzdušnou vlhkost, tudíž se rozhodně vyplatí mít rozprašovač s odstátou vodou po ruce.

Proměňte svůj domov v džungli a polostinná a stinná stanoviště ve své domácnosti zaplňte vhodnými pokojovými rostlinami. Některé vám porostou před očima, například šplhavnice, zamiokulkas a zelenec, jiné vyžadují zkušenosti a péči, zejména calathea.

Zdroj textu: www.happyhouseplants.co.uk, www.aerifyplants.com

Zdroj foto: