Tipy & rady

Jaký vliv má pořádek na vaši psychiku?

Jaký vliv má pořádek na vaši psychiku?

Jaký vliv má pořádek na vaši psychiku?

Udržujete okolo sebe věci na svých místech nebo dáváte přednost organizovanému chaosu? Přestože s nepořádkem se pojí řada tvrzení o vysoké inteligenci, pobyt v uklizeném prostředí má pozitivní účinky.

Proč byste neměli odkládat úklid na jindy

Často o nějakých předmětech prohlašujete, že je uklidíte na své místo nebo je dokonce vyhodíte. Ale nemůžete se k této akci přemluvit? Než příště odložíte úklid na jiný den, zvažte, zda pro vás pobyt v uklizeném a čistém prostoru přece jen není lepší. Mezi dobrou náladou a pořádkem totiž existuje úzká spojitost.

Dobrá nálada

V místnosti, kde se nachází mnoho věcí, jsou neuspořádané a jednoduše se jedná o nepořádek, na vás může padat úzkost a pocit stísněnosti. V uklizeném a dobře zorganizovaném prostoru se automaticky cítíte dobře a klidně. Studie jasně dokazují, že nepořádek dokáže být jedním ze spouštěčů deprese. Pocity bezmoci a porážky jsou s neuklizeným prostorem často spojovány a není divu. Když se okolo vás nachází chaos, snadno si ho přenesete i do svého nitra.

Soustředěnost a vyšší výkonnost

Kromě pocitu pohody s sebou pořádek přináší také schopnost lepšího soustředění. Pokud nemusíte neustále přemýšlet nad úklidem a plánovat si nejlepší systém, jak daný prostor zorganizovat a nastolit v něm pořádek, můžete se více soustředit na to, co je důležité. Jestliže pracujete z domova, určitě jste si všimli toho, že v uklizené místnosti se vám pracuje mnohem lépe a jste výkonnější.

Větší pohodlí a pocit útulností

Stává se vám, že někdy přijdete k někomu na návštěvu a okamžitě se v daném bytě necítíte dobře? Přitom s hostiteli se dobře znáte a skvěle spolu vycházíte, ale atmosféra jejich obydlí vám zkrátka nesedne? Nejedná se o nic zvláštního. Místnosti, které jsou uspořádány a každá věc v nich má své jasně dané místo, jsou zkrátka útulnější a cítíte se v nich automaticky příjemně. Na druhou stranu interiér, který je nejen neuspořádaný, ale také zaplněný věcmi, které na vás padají, působí chaoticky, stísněně a někdy i nehostinně.

Sebedůvěra a pocit kontroly

Znáte ten pocit, když za sebou máte jarní úklid a náhle se ve svém domově cítíte šťastně a máte pocit, že vám narostlo také sebevědomí? I tyto pocity ve vás uklizený prostor dokáže snadno vyvolat. Není vůbec neobvyklé, že v dokonale uklizeném interiéru máte větší pocit kontroly nad prostorem a přirozeně se také cítíte neohroženě a sebevědomě.

Kvalitnější a lepší spánek

Usínáte v loznici, kde musíte každou noc svou postel hledat a cestou k ní zakopáváte o věci, které jste moc líní uklidit? Nedivte se, že se vám v takto chaotickém prostředí špatně spí. Uklizený a čistý prostor je úzce propojen s kvalitním a ničím nerušeným spánkem. Můžete-li se ve své ložnici volně nadechnout a nedíváte-li se na hromadu harampádí a všude se povalujícího oblečení, lépe se vám usíná. A také rána jsou mnohem příjemnější.

Chuť na zdravé jídlo a zkoušení nových receptů

Uklizená a dobře organizovaná kuchyň ve vás probouzí touhu po lepším stravování. Zdá se vám to zvláštní? Zaprvé moc dobře víte, kde se co nachází a zadruhé máte větší chuť zkoušet nové recepty. Na prázdné lince se přece jen pracuje o něco lépe než na té, která po nánosem špinavého nádobí není ani vidět.

Neodkládejte jarní úklid na později a pusťte se do něj co nejdříve. Uvidíte, že uklizený a zorganizovaný domov, kancelář, garáž, sklep a další místnosti vám přinesou klidnější spánek a lepší náladu. Nehledě na čas, který si ušetříte, protože přesně budete vědět, kde se co nachází. Nepodceňujte ohromný vliv uklizeného prostředí na svou psychiku. Prostor, ve kterém trávíte čas, má na vás mnohem větší vliv, než by se mohlo zdát.

Zdroj textu: www. mycustomcloset.com, www.verywellmind.com

Zdroj foto: www.freepik.com