Zajímavosti

Znáte historii vysávání a prvních vysavačů?

Jaká je historie vysavačů?

Vysavače jsou součástí většiny českých domácností. Usnadňují a zefektivňují úklid a život bez nich si jen těžko umíme představit. Znáte ale jejich historii?

Kdy vznikly první vysavače?

Tušíte, v jakém století byl vynalezen první ruční vysavač? Nebudeme vás dlouho napínat a rovnou vám prozradíme, že v polovině 19. století. V dobách, kdy lidská obydlí měla místo podlahy udusanou hlínu, bylo zbytečné, aby se někdo zabýval vynalézáním přístroje, který by podlahu dokonale zbavil prachu. Na úklidu, alespoň v tom dnešním pojetí, se tolik nelpělo a zcela postačilo koště. Jakmile se ovšem začaly v domácnostech vyskytovat koberce, které se nedaly vzhledem ke své velikosti pravidelně vyklepávat, bylo nutné přejít k novému postupu.

První ruční zametač koberců

Právě s revolučním přístrojem přišel v roce 1860 Daniel Hess. Tento první ruční zametač koberců se zrodil v americkém státě Iowa. Přístroj se skládal z měchů a rotačních kartáčů a jeho používání dalo poměrně práci.

Vysavač Puffing Billy s benzinovým pohonem

Na počátku 20. století, hned v roce 1901, přišel s revolučním vynálezem britský inženýr Hubert Cecil Booth. Jeho přístroj, který nazval Puffing Billy (Bafající Billy), byl skutečně ohromný přístroj s benzinovým pohonem a musel být tažen koňmi. Se současnými kompaktními vysavači toho měl skutečně jen pramálo společného.

Tento odsavač prachu z koberců fungoval na principu natažení dlouhých hadic co domácností. Ty následně provedly svou práci a koberec skutečně zbavily přebytečného prachu, ale o úklidu věděla nejen celá ulice, ale dokonce i celé město. Povoz s koňmi, na němž byl Puffing Billy instalován, zůstal stát pod okny domácnosti, jež bylo nutné vysát. Dovnitř byla natažena hadice a začal velmi hlučný proces odsávání prachu, který dokonce plašil i samotné koně. Bafající Billy sice odvedl svou práci, ale nadělal přitom příliš mnoho hluku a byl velmi rozměrný. Položil ovšem základy modernímu vysávání.

První přenosný vysavač

První vysavač, který byl přenosný a plně elektrický, spatřil světlo světa v roce 1907. Za jeho vynálezce je považován James Murray Sprangler, jenž pracoval jako školník v jedné americké škole ve státě Ohio. Za vynálezem tohoto přenosného vysavače byl poměrně prostý důvod – Spranglera trápilo astma a snažil se přijít na účinný způsob, který by vedl k úklidu, ale zároveň se při něm moc neprášilo.

Jeho řešení bylo poměrně jednoduché, ale zároveň geniální. První přenosný elektrický vysavač vyrobil z násady od koštěte, krabice na mýdlo a motoru z ventilátoru. Tento prototyp již nebyl natolik odlišný od moderních vysavačů, které máme doma.

Revoluce v úklidu domácností

Tento vysavač, který Springlerovi zjednodušil úklid a zároveň nezhoršoval jeho astma, zaujal také jeho sestřenici Susan Hooverovou. Protože vysavač okouzlil také jejího manžela, zakoupil si od Jamese Springlera patent na jeho přístroj a společně s manželkou založili Hoover Company. Tím vlastně položili základy moderního vysávání a postupně začaly vznikat vylepšené a modernější verze vysavačů. které se postupně začaly stávat nedílnou součástí nejen amerických domácností. Od poloviny 20. století se vysavače stávaly stále kompaktnější a cenově dostupnější, tudíž se velmi rychle začaly šířit do všech domácností po celém světě.

Díky školníkovi, kterého trápilo astma, je v současné době úklid domácností snadný a rychlý. Vysavače nyní dokážou domácnost uklidit i během toho, co jsme v práci a domů se tak můžeme vracet do bytu, který je dokonale čistý.

Zdroj textu: www.morclean.co.uk, www.sciencemuseum.org.uk

Zdroj foto: www.freepik.com