Interiér Tipy & rady

Imitace starého nátěru u nábytku

Starý nábytek

Každý z nás má jiný vkus, a přestože se vyrábějí moderní kusy nábytku, stále více lidí touží po staromódním nábytku, zčásti oprýskaným. Naštěstí existuje způsob, jak provést imitaci nábytku z dob minulých na nábytku novém. S naším návodem to zvládne každý, chce to jen nadšení a trpělivost.

Příprava

K imitaci starého nátěru budeme potřebovat pouze šmirglpapír (zrnitost 150 a 220), malířský štětec vhodné velikosti, malířskou pásku, čistý hadr, mořidlo na dřevo (lze použít i hnědou barvu) a podle výběru buď matnou, křídovou nebo mléčnou barvu. Umíme-li s bruskou, můžeme použít i tu.

Postup

 1. Z nábytku odstraníme všechny věci, které jsou na něm položeny.
 2. Nyní použijeme malířskou pásku. Přelepíme všechny části nábytku, které nechceme přetírat.
 3. Z nábytku utřeme prach. Pokud ho umyjeme, počkáme, dokud úplně neuschne.
 4. Pomocí brusného papíru o zrnitosti 150 lehce obrousíme povrch, čímž odstraníme lak. Hrany a rohy obrousíme více, jsou totiž náchylnější k opotřebení. V tomto případě také můžeme použít brusku. Pokud nábytek obrousíme až na dřevo, nic se neděje, naopak je to lepší.
 5. Neneseme mořidlo či hnědou barvu, pro snadnější práci použijeme čistý hadřík. Je-li barva příliš tmavá, trochu ji zředíme vodou.
 6. Hadříkem setřeme přebytečnou barvu a necháme zaschnout.
 7. Natřeme nábytek námi vybranou hlavní barvou. Dáváme si pozor, aby vrstva nebyla příliš silná.
 8. Necháme zaschnout, počkáme nejméně 24 hodin.
 9. Proveďte druhý nátěr, opět nechejte jeden den zaschnout.
 10. Opět vezmeme šmirglpapír zrnitosti 150 a zbrousíme okraje tak, aby vynikla tmavá barva. Nebrousíme silou, spíše jemně a pomalu.
 11. Nyní si vezmeme brusný papír zrnitosti 220 a uděláme to samé. Musíme být nadměrně opatrní, abychom okraje nezbrousili příliš.
 12. Vezmeme čistý hadřík, namočíme ho do barvy a okraje s ním vyleštíme. Barvové přebytky okamžitě otíráme.
 13. Vezmeme brusný papír zrnitosti 220 a zlehka zbrousíme tak, aby obroušení bylo minimální.
 14. Chceme-li, aby nábytek vypadal oprýskaně, kulatým nožem uděláme pár rýh. Musí to ale vypadat přirozeně. Skvělým případem jsou rohy šuplíků.

Jak můžeme vidět, imitace starého nátěru u nábytku není nic těžkého a s trochou trpělivosti to zvládne každý. Důležité je nespěchat, udělat si čas.