Interiér Tipy & rady

Jak udělat místnost zvukotěsnou

Akustická pěna

Přáli byste si míst zvukotěsnou místnost? Ať už vás ruší městský ruch, sousedé nebo hluk vytváříte vy sami, například hudbou, hodí se mít zvukotěsnou místnost. Přitom stačí pár úprav a vaše místnost se zvukotěsnou stane. Jak na to?

Existuje několik možností, jak udělat místnost zvukotěsnou, aniž byste museli provádět velké úpravy. V tomto článku vám představíme tyto možnosti:

  • položení koberce
  • použití nástěnných závěsů
  • úprava oken
  • úprava dveří
  • snížení šíření zvukových vibrací
  • použití sádrokartonových desek
  • akustická pěna
  • pořízení knihovny

Začněte kobercem

Tvrdé povrchy zesilují zvuky, měkké dělají pravý opak. Pokud tedy nemáte na zemi koberec, umístěte na podlahu nějaký silnější. Čím silnější bude, tím více bude místnost zvukotěsná. Pro dosažení lepšího výsledku můžete pod koberec položit hustou kobercovou podložku.

Použijte nástěnné závěsy

Tyto závěsy odhlučňují místnost na stejném principu jako koberce – stěny jsou tvrdé a propouštějí hluk, nástěnné závěsy jsou měkké. Též můžete použít cokoli, co je dostatečně silné a měkké a co se vám na stěnách bude líbit.

Další možností je použít stěnové panely, které jsou určeny k pohlcení hluku. Těch existuje celá řada, tudíž rozhodně je z čeho vybírat. Tyto můžete umístit i na strop, pokud bydlíte v panelovém domě a soused bydlící nad vámi je příliš hlučný.

Zkrášlete své okno

Závěsy, které nepropustí hluk, se dají sehnat snadno. Vyznačují se větší tloušťkou a také jsou těžší.

Dražší možností je nákup okenních vložek, ale pokud vám vadí městský ruch, je to skvělá možnost, jak tyto nepříjemné zvuky eliminovat.

Zaměřte se na dveře

Pěnová guma je skvělý pomocník v boji proti hluku. Také zátka proti proudění vzduchu vaši místnost do jisté míry odhluční.

Snižte šíření vibrací

Někdy nežádoucí hluk nevychází z okolního prostředí, ale přímo z našeho domova. Různá zařízení vydávají různé zvuky, které nám mohou vadit. Záchranou je v tomto případě opět pěnová guma, která omezí vibrace a pohltí nepříjemné zvuky.

Popřemýšlejte o dalších sádrokartonových deskách

Půl palce tlusté sádrokartonové desky nám mohou hodně pomoci místnost odhlučnit. Také se prodávají sádrokartonové desky přímo tlumící zvuk.

Akustická pěna

Panely z aktustické pěny jsou tvarem i materiálem navržené k pohlcování zvuku. Prodávají se v různých barvách i provedeních, takže mohou být i zajímavým designovým doplňkem.

Pořídit si velkou knihovnu je snadné řešení

Velkou knihovnou rozumíme tu knihovnu, která je dlouhá stejně jako vaše zeď. Pokud jste knihomol, je to skvělá příležitost již neodkládat pořízení knihovny na vaše knížky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay