Interiér

Pokládka podlahy

Jestliže stavíme dům, bez podlahy si jeho stavbu ani nedovedeme představit. Podlaha je vlastně nejdůležitější a nejzatíženější části domu a tak bychom jí měli věnovat svou pozornost. Zajišťuje také útulnost a pohodlí. Musíme si také dopředu uvědomit, o jakou podlahu máme zájem, jaká je pro tu určitou místnost nejvhodnější a co bude příjemné samozřejmě pro nás. Dnes se používají různé materiály a technologie, které umožňují rychle a především kvalitní pokládku podlahy, které mají životnost více jak deset let. Jakou podlahu použít?

Dřevěná podlaha

Pokud jsme se rozhodli pro dřevěnou podlahu, budeme mít dokonalou a kvalitní podlahu, která nám může sloužit mnoho let, pokud se o ni budeme dobře starat. Dřevěné podlaze musíme dopřát dostatečnou aklimatizaci. Měla by se ponechat v místnosti nejméně 48 a to při teplotě vyšší než 17 °C a vlhkosti vzduchu 50-65 %. Pokud vlhkost desky přesáhne 16%, pak je vysoká pravděpodobnost, že po pokládce bude podlaha vystavena deformacím. Pokládku nové dřevěné podlahy na stávající podlahu lze provést pouze tehdy, jestli stará podlaha je schopna odolat všem podmínkám a také zátěži, jinak by měla být stará podlaha demontována.

Určitě bychom neměli dřevěnou podlahu pokládat tam, kde hrozí vlhkost a stříkající voda. Ta představuje pro takový druh podlahy hrozbu a také ji může trvale poškodit. Podklad musí být samozřejmě rovný, suchý a dostatečně pevný. V případě, že se podlaha potýká s nerovnostmi nebo nečistotami, je třeba vše odstranit.

Dřevěná podlaha může být z klasických dřevěných prken, ale v poslední době se těší své oblibě i dřevěné parkety. Pokládka takových dřevěných parket ovšem není nikterak jednoduchou záležitostí a jistě bychom to měli nechat na odborné firmě.

Pokládka vinylové podlahy

Vinylové podlahy můžeme položit vlastně dvojím způsobem. Prví variantou je celoplošné lepení nebo pokládka vinylu plovoucím způsobem. Jde o tzv.klik systém, kdy jednotlivé lamely do sebe dokonale zapadají a jejich pokládka tak není náročná. Máme – li šikovné ruce, můžeme si takovou podlahu položit i sami, ovšem pokud nejsme zrovna domácí kutilové,přenechejme vše raději odborníkům.

Jako druhý způsob pokládky vinylové podlahy je její celoplošné lepení. Zde se používá speciální lepidlo, které je určené přímo pro tento druh materiálu. Podklad před samotnou pokládkou musí být samozřejmě čistý a rovný. V případě,že bychom podklad nevyčistili od nečistot, při pokládce by se veškeré nerovnosti prorýsovaly na povrch a naše práce by pak byla zklamáním. A i tento způsob pokládky vinylové podlahy představuje určitou zkušenost, proto bychom se raději měli obrátit na profesionály.

Laminátová podlaha

V poslední době se také velmi ujala podlaha laminátová. jejich široká nabídka vzorů, barev a imitací přírodních materiálů je opravdu veliká. Zvládneme to sami? Pokládka laminátové podlahy sice není zase tak obtížná, ale vyžaduje určitou zručnost a praxi. Není třeba zde nic lepit a moderní systém pokládky, tedy zámkovým systémem jde práce snáz. Pokud jsme v tomhle směru opravdu laikové, raději si objednejme na tuto práci odborníky. Jejich praktické zkušenosti nám mohou jen dokázat, že práce bude kvalitní a dobře provedená.

Podklad musí být opět rovný a čistý. Pod takovou plovoucí laminátovou podlahu je také potřeba položit pěnovou podložku, která je zhruba 2 mm silná a plní funkci proti hlučnosti a díky pružnosti prakticky způsobuje plovoucí krok.