Rekonstrukce

Oprava betonové podlahy

Betonové podlahy mají široké využití v halách, rodinných domech, garážích či na dvorech. Starý beton se po čase může začít deformovat, což se projeví vznikem trhlin, drolením, mechanickými poškozeními a dalšími příznaky. V drtivé většině případů není oprava betonové podlahy nijak náročná.

Nekvalitní beton nahraďte novým

Pokud je beton již skutečně velmi starý a evidentně poškozený, je mnohem jednodušší volbou jej zcela odstranit a nahradit novým. Týká se to především betonu, který se po celé své ploše drolí a má silně znečištěný povrch. Nová vrstva na něm bude držet jen stěží. Zbylé kousky betonu je možné využít v nově připraveném betonu.

Rozsah poškození ovlivní opravu betonu

Než se do betonování pustíte, zjistěte rozsah škod a zvažte, jaké opravy jsou vhodné. Existuje několik způsobů, jak stávající beton opravit. Tu konkrétní si vyberte podle aktuálního stavu betonové podlahy. Vždy je důležité vědět, proč je beton poškozený, zda je narušená celá plocha nebo jen jedno místo, jakého charakteru jsou praskliny a rovněž jak jsou hluboké. Pokud se beton drolí, je nutné jednotlivé části vybourat a nahradit novým betonem.

Vznik trhlin v povrchu podlahy upozorňuje na problém na konstrukci, který však může mít celou řadu nejrůznějších příčin. Rozhodně toto nepodceňujte, nicméně se občas jedná o neadekvátní požadavek na opravu. Vliv na vznik trhlin může mít například deformace podlahové konstrukce či její části nebo objemové změny, které probíhají při zrání betonu.

Stavební chemie na opravu betonu

Ve stavebninách lze zakoupit stavební chemii, která pomůže s opravou betonové podlahy. Jedná se o reparační hmotu, která díky svému složení zajistí, že nová vrstva betonu k té stávající lépe přilne. Máte-li k dispozici lehký beton, zvládnete opravu i bez použití těchto přípravků. Podkladová hmota musí být vždy dokonale čistá.

S lehkým betonem je to hračka

K běžné opravě poškozeného betonu stačí jeho lehká varianta. S tou je to skutečně hračka. Ten je univerzální a lze použít pro stávající stavby i novostavby, rekonstrukce a také na drobné opravy. Část štěrku v této směsi je nahrazena lehčím materiálem. Stačí jej dle návodu rozmíchat a rozetřít po opravované ploše. Beton pak upravte hladítkem a stahovací latí. Nechte jej 24 hodin zaschnout.

Oprava prašného betonu

ytváří se trhliny, ale objevuje se na něm prach, je potřeba i toto řešit. Prašnost vzniká při přetěžování betonu a také vlivem nepříznivých povětrnostních vlivů. Podklad napenetrujte, natřete a opatřete tenkou vrstvou nového betonu.

Při opravě betonové podlahy je důležitá pečlivost a trpělivost. Pokud si dáte záležet a použijete skutečně kvalitní beton, nemusíte se ničeho obávat. Vzniklé praskliny se snažte opravit vždy, když na ně narazíte. Hrozí, že se začnou rozšiřovat a bude potřeba mnohem větší zásah. Důležitá je oprava také v případě, že bude na betonu položena podlahová krytina.