Rekonstrukce Tipy & rady

Jak správně používat montážní pěnu

Stavba

Stačí jeden nesprávný pohyb a nám zbudou jen oči pro pláč. Jakmile se montážní pěna dostane na vzduch, začne se rozpínat. Poté si přiděláváme práci řezáním. Horší ale je, když pěna skončí na věci, kterou milujeme. Jak správně používat montážní pěnu ve spreji?

Základní pravidla

Práce s montážní pěnou, zejména tou ve spreji, vypadá velmi jednoduše. Co se dá pokazit? Nebudeme-li dostatečně obezřetní, pokazit se toho dá hodně. Všechna pravidla uvádíme bodově. V dalších částech článku si vysvětlíme, proč bychom tato pravidla měli dodržovat.

Základní pravidla jsou:

  • vždy zkontrolovat datum expirace (minimální trvanlivost)
  • raději si vzít ochranu dýchacích cest
  • nepoužívat v blízkosti ohně
  • používat správný typ montážní pěny
  • nepoužívat ji v okolí zásuvek a světel
  • kolem oken používat montážní pěnu, která se tolik nerozpíná
  • montážní pěnu používat hlavně k odhlučnění vodovodních trubek
  • vždy mít po ruce rozpouštědlo

Datum expirace

Prošlá pěna může udělat naprosto cokoli. V nejlepším případě se pěna nebude tolik rozpínat. V těch horších případech zůstane v kapalném stavu nebo bude mít příliš lepkavou konzistenci. Pěna ale může být také v pořádku.

Ochrana dýchacích cest

Nejspíše nám nic nehrozí, pokud si nebudeme chránit dýchací cesty. Pěna je netoxická až tehdy, když zaschne. Při její aplikaci do okolí unikají výpary, které u astmatiků mohou vyvolat záchvat. Když už jsme u ochrany, neměli bychom zapomenout ani na rukavice.

Zdroje ohně

Montážní pěna ve spreji je silně hořlavá, proto bychom měli pracovat někde, kde není oheň.

Správný typ pěny

Některá pěna se rozpíná více, jiná méně. Vždy si raději necháváme poradit v prodejně, která pěna je pro nás nejlepší, v závislosti na tom, kam ji budeme aplikovat. Například pokud použijeme pěnu příliš vysoké rozpínavosti u oken, okno bude těžké otevírat, pěna bude překážet. Dá se to vyřešit oříznutím, ale je to zbytečné plýtvání materiálem.

Zásuvky a světla

Obecně se nedoporučuje používat montážní pěnu v těchto případech. Montážní pěna v žádném případě není dobrý způsob izolace elektrické zásuvky a pokud ji budeme potřebovat vyměnit, máme problém. Také drží teplo, což v případě světel může vyústit v rozsáhlý požár, pokud zrovna nebudeme doma.

Vodovodní trubky

Neustálé bouchání vodovodních trubek, kdykoli pustíme a vypneme vodu v kohoutku, je obtěžující. Pokryjeme trubky montážní pěnou, hluk bude izolován a my budeme mít klid.

Rozpouštědlo

Vždy je dobré mít po ruce rozpouštědlo. Pěna nám může kdykoli zašpinit naši oblíbenou věc a jediný způsob, jak zabránit katastrofě, je použít rozpouštědlo, které nás montážní pěny zbaví: Dobře funguje aceton, prodává se i ve spreji pro čištění pěnových pistolí.