Rekonstrukce

Správně zvolená pila je ideální pomocník na zahradu i do dílny

Každý řemeslník i kutil ví, že není pila jako pila. Navíc každá se hodí na jiné druhy činností a na jiné typy materiálů. Pokud tedy potřebujete pilu, je potřeba vybrat takovou, která pro vás bude užitečným pomocníkem.

Podle čeho volit vhodnou pilu

Při výběru pily je potřeba brát ohled nejen na to, k jakým činnostem a pro jaké materiály ji budete využívat, ale také zda jste začátečník nebo profesionál. Pokud budete pilu používat především pro řezání v přímce, pak je vhodná kotoučová pila. Pro řezání křivek sáhněte do nabídky pil s kmitajícím lisem.

Pila řetězová

Asi nejvíce používaná varianta pily motorové. Nejčastěji se používá nařezání dřeva a v nabídce naleznete celou řadu variant – pro domácí kutily i profesionální dřevorubce, elektrický pohon nebo benzínový. Pila s benzínovým pohonem je ideální pomocník v terénu.

Pila kotoučová

Díky svému kruhovému ozubenému kotouči řeže nejen dřevo, ale i kov. Její zuby se pohybují velkou rychlostí, díky čemuž je řez nejen čistý, ale i hluboký. Pilu lze tedy využít i pro řezání materiálů masivnějšího charakteru. Obdobným modelem je pak pila stolní, která je napevno spojena s pracovním stolem.

Pila ocaska

Patří mezi ruční nářadí, které by rozhodně nemělo chybět v žádné domácnosti. Nabízí snadnou manipulaci a lze ji využít jak na zahradě, tak pro drobné truhlářské práce. Kromě klasické pilky ocasky je v nabídce i pila elektrická.

Pila pásová

Tento druh se používá především pro zpracování dřeva, kovu a dalších druhů materiálů. U některých modelů lze pracovní plochu naklápět, díky čemuž lze řezat i šikmo. Tento druh pily je vhodnější spíše pro profesionály.