Inspirace

Japandi: Styl bydlení, který váš domov promění k nepoznání

Japandi styl bydlení

Líbí se vám vaše domácnost tak jak je a moc věcí byste na ni neměnili, ale občas si říkáte, zda toho nevlastníte zbytečně moc? Chcete-li generální úklid propojit se změnou vzhledu svého domova, máte výtečnou příležitost. Proměňte ho v souladu se stylem japandi. Odkud tento styl pochází, co je pro něj typické a proč byste mu měli dát šanci?

Co je styl bydlení japandi a kde se vzal?

O hygge slyšel už každý. A proto není divu, že vznikl mladší a novější styl bydlení zvaný japandi. Kombinuje v sobě prvky japonského stylu bydlení a skandinávského způsobu života. Jedná se tedy o styl, jenž je minimalistický, praktický, ale také útulný. Výsledkem tak je zcela funkční interiér, který působí vzdušně, přátelsky, útulně a ihned se v něm cítíte příjemně.

Nepotřebného nábytku i dekorací se zbavte bez výčitek

Jestliže váš domov připomíná sklad a každá jeho místnost je po strop naplněna nábytkem a spoustou věcí, občas můžete pociťovat, že na vás váš majetek jakoby padá a v daném interiéru se nemusíte cítit příjemně. Vrhněte se tedy okamžitě do třídění svých věcí a vše, co nepoužíváte a nepotřebujete, věnujte na charitu nebo prodejte. Buďte nekompromisní a skutečně si ponechte jen nábytek a věci, které potřebujete, případně k nim máte emoční pouto. Při úklidu si neustále opakujte, že v jednoduchosti je krása. Čím více věcí se zbavíte, tím příjemněji se ve svém domově budete cítit.

Dřevo, přírodní barvy a minimum dekorací

Tajemstvím japandi stylu je umírněnost. Snažte se v sobě probudit minimalistu a obklopte se skutečně jen věcmi, které jsou praktické a nebudou pouze lapači prachu. Co se materiálů týče, držte se toho nejvíce osvědčeného – dřeva. Dřevěný nábytek doplňte o přírodní barvy. Kromě bílé, béžové, zelené, modré a hnědé kraluje japandi stylu také černá. Nedáte-li dopustit na nástěnné dekorace, snažte se, aby nepůsobily rušivě. Rodinné fotografie si nechte vyvolat v černobílém provedení a pestrobarevné plakáty ze zdí raději rovnou sundejte.

Jak opticky zvětšit nejmenší místnost v bytě?

Ačkoliv tomu možná nebudete věřit, pokud se naučíte styl japandi aplikovat, dokážete snadno opticky zvětšit i garsoniéru. Chce to jen pohrát si s prostorem, doplnit ho o minimum nábytku a důraz klást především na to, aby interiér působil vzdušně. V ložnici se samozřejmě neobejdete bez postele, nočních stolečků a šatní skříně, obývacímu pokoji by měla vévodit pohodlná sedačka, jež láká k odpočinku a je možné ji doplnit o křesílka a konferenční stolek. Skříňky, které jsou vyplněny pouze dekoracemi a předměty, na které se akorát práší, do japandi interiéru ale rozhodně nepatří.

Jak si japandi domov udržet? Pravidelnému úklidu se nevyhnete

Aby japandi domov působil stále vzdušně, elegantně i útulně, nevyhnete se pravidelnému úklidu. Ten by měl zahrnovat jak úklid prachu, tak i pravidelné třídění věcí, které jste nastřádali. Také se snažte nepřehnat to s množstvím dekorací. Čím více serepetiček se u vás doma objeví, tím snáze se vytratí pocit vzdušného a příjemného prostoru. Proto buďte na jejich nákup skoupí.

Kokedamy a bonsaje mají rozhodně zelenou

Zatímco o severský nádech se postará pohodlný gauč a měkké přikrývky a polštáře. Japonský styl do svého domova přenesete s pomocí kokedam a bonsají. Vytvořte si pro jejich pěstování dostatek prostoru a věnujte jim nezbytnou péči. Jak bonsaje, tak i kokedamy jsou ohromně populární a není nijak složité si je koupit téměř v jakémkoliv zahrádkářství.

Změňte vzhled svého domova a vyzkoušejte poměrně nový styl bydlení zvaný japandi. Váš byt bude díky tomu působit vzdušným a útulným dojmem a bude nanejvýš funkční a praktický.

Zdroj foto: www.freepik.com