Ostatní

Tupý nůž jako postrach kuchařů. Brousek si s tím snadno poradí

Broušení nože

Pokud rádi předvádíte svůj um v kuchyni, dobře víte, že dobře nabroušený nůž je základem úspěchu. Kvalitní nože jsou doslova pokladem všech kuchařů, ale pravdou je, že i ty nejlepší je občas nutné nabrousit, aby se obnovily jejich funkce. Jak na to?

Máte tupý nůž?

Než se pustíte do broušení, vyplatí se ověřit, zda jsou vaše nože opravdu tupé. To zjistíte snadným testem. Nožem řízněte do hrany papíru – pokud si s tím nůž hravě poradí, je dostatečně ostrý, jestliže ale ne, vyžaduje nabroušení.

Vyberte vhodný nástroj

Brousit nože můžete více nástroji, ale mezi nejčastější patří použití brousku nebo ocílky. Oba způsoby jsou velmi podobné, ale mají jiný úkol. Zatímco brousek slouží k nabroušení tupého nože, ocílka má pouze udržovat již nabroušený nůž.

Brousek na nože je nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti. Vybrat si můžete klasický nebo kamenný. Výsledky jsou skvělé a s trochou cviku to zvládne každý. Oblíbené jsou brusné kameny, ale u nich je potřeba dát si pozor na výběr vhodného typu, protože příliš jemný kámen může mít s broušením opravdu tupého nože potíže. Jestliže však chcete brousit skutečně jednoduše a bez starostí, může být pro vás nejlepší variantou jednoduchý mechanický brousek, který zaručuje maximální komfort a pohodlí.

Správný úhel

Aby nůž řezal tak, jak má, je zásadní správně zvolit úhel broušení. Je to úhel, pod kterým byste měli broušení s kamenem provádět. Obvykle je tato informace uvedena v návodu k danému noži, nebo by vám ji měli sdělit při prodeji. Pokud ale úhel neznáte, obecně platí, že čím menší bude úhel, tím bude i nůž ostřejší, ale zase se bude rychleji tupit. Pro běžné kuchyňské nože se obvykle používá úhel okolo 20 stupňů, který se jeví pro tyto podmínky jako ideální.

Pokud si nevíte s postupem rady, stačí si najít ověřený video návod třeba na internetu. Není to nic složitého a jakmile to jednou zvládnete, už budete pro příště vědět.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com