Zahrada

Chraňte svou zahradu před nežádoucími škůdci. V mnoha případech se lze obejít bez chemie

Zahrada může být vyhledávaným místem nejenom k odpočinku, ale i k pěstování ryze domácích plodin, které se s těmi z velkých supermarketů často nedají srovnat. Odpočinek, ale i sen o dokonalé úrodě mohou narušit mnozí škůdci. Jak s nimi na zahradě bojovat? Klidně i přírodní cestou.

Na dotěrný hmyz pomohou správné rostliny

Mezi škůdce můžeme zařadit také hmyz, který často ruší, když si chceme dopřát odpočinek. Místo chemických repelentů však můžeme nepříjemné živočichy zahnat i jinak. Stačí, když bude zahrada plná správných rostlin. Ideální volbou je třeba levandule, kterou nemají v lásce komáři. Podobně efektivně dokáže působit také máta, která najde využití i ve známých koktejlech. Dobrým přírodním repelentem ale může být také rozmarýn.

Jednoduchý odvar zachrání plodiny

V případě potřeby ochránit plodiny je zase na místě vsadit na různé domácí odvary. Například na známé a nepříjemné mšice skvěle zabere tabákový odvar. Stačí tabák z obyčejných cigaret louhovaný ve vodě a po pár postřicích bude zahrada bez mšic. Vhod ale může přijít i odvar z česneku. Ten působí nejenom na zdraví člověka, ale i na zdraví rostlin. Pravidelná aplikace zase zbaví plodiny nežádoucích plísní.

Vypudit lze i škůdce, které nevidíte

Nepřítelem každého zahrádkáře jsou i škůdci, kteří nejsou vidět. Typickým příkladem je krtek, popřípadě hraboš. Co s nimi, pokud zjistíme, že je náš pozemek jejich novým domovem? V případě hraboše lze použít rostlinu zvanou pryšec, nebo obyčejný česnek, který ho odpudí svou vůní. I u krtka může tato „aromaterapie“ dobře zabrat, jenom je třeba použít například cibuli, ale i květiny s názvem afrikány. V případě, že příroda nepomůže, zkuste benzín nebo naftalín, které vypudí krtka, či draselnou sůl, která zase umí efektivně odpudit hraboše.