Tipy & rady

Zrenovujte svou oblíbenou hračku z dětství

Stále ještě přemýšlíte o vánočních dárcích pro své ratolesti? Zdálo by se, že postačí zajít do prvního hračkářství a něco hezkého se hned najde. Při vybírání ovšem zjistíte, že každá hračka bude jen další z desítek, jež vaše dítě už doma má, a navíc postrádá veškerou originalitu a příběh.

Nemáte pocit, že hračkám dnes chybí jedinečnost? Že všechny ty houpačky, skládačky či domečky z barevného plastu nebudou nikdy tak krásné a vzácné jako třeba váš starý dřevěný koník. Možná zjistíte, že pořídit kvalitní a originální hračku pro vaše potomky dnes stojí nejen hromadu peněz, ale i spoustu úsilí. A možná na půdě u babičky ještě pořád čeká váš milovaný kousek z dětství, který jste nikdy neměli to srdce vyhodit… Neváhejte a pusťte se do jeho renovace! Vašim dětem nebo vnoučatům udělá určitě stejnou radost jako vám před léty.

Jak na renovaci dřevěné hračky

Hračku nejdříve zbavte všech povrchových nečistot a poté zkontrolujte stav nátěru a kovových spojů. Jsou-li zrezivělé, opatrně je odstraňte a vyměňte za nové. Je pravděpodobné, že po letech bude původní nátěr vlivem času a prostředí znehodnocen. Celý povrch tedy důkladně obruste. V případě větších hraček můžete použit brusku a na závěr jemný smirkový papír, kterým dočistíte místa, kam se bruskou nedostanete. Až po důkladném očištění můžete přejít k samotnému natírání.

S výběrem správného nátěru vám pomůže speciální symbol koníka, kterým jsou označeny produkty vhodné pro použití na dětské hračky jako například Xyladecor Velvet nebo Luxol Dekor. Jde o kvalitní olejové lazury na vodní bázi, které jsou bez zápachu a rychle schnou, proto jimi můžete bez problémů natírat i v interiéru.

Barvu nanášejte štětcem vždy ve směru vláken a nechte dobře proschnout. Povrch mezi nátěry lehce přebruste jemným smirkovým papírem a důkladně otřete vzniklý prach. Pro hračky, které se budou používat v interiéru, postačí dvě vrstvy nátěru, pro ty na zahradu použijte ještě o vrstvu více. Nebojte se při natírání popustit uzdu fantazii a použít pro jednotlivé části hračky více odstínů barev.