Ostatní Tipy & rady

Vlastní bydlení – co je dobré vědět 2. díl

Bydlíte-li u rodičů, pak nemusíte řešit běžné problémy, které se týkají bydlení. Mama hotel přináší jistou dávku komfortu, protože lednice bude vždycky naplněná, inkaso zaplaceno a vy nemusíte řešit přeplatky nebo nedoplatky. Prostě jsou to věci, o které se stará někdo jiný. Když se rozhodnete odstěhovat, všechno se na vás navalí.

Starosti, starosti a zase starosti

Mama hotel se může za nějaký čas začít zajídat a vy se budete poohlížet po nějakém tom vlastním bydlení. Co je určitě dobré vědět, než se nastěhujete do bytu nebo do domu? Nad čím budete muset přemýšlet a co bude nutno řešit?

Domácí práce

U rodičů jste udržovali v čistotě svůj prostor, pomáhali doma například s žehlením, vynášením odpadkového koše nebo luxování, ale nebylo to nijak pravidelně. A najednou to za vás nikdo neudělá. Když nestihnete vynést koš vy, bude tam sedět do doby, než jej neodnesete. Podobně jsou na tom další domácí práce jako luxování, vytírání podlahy, mytí koupelny, toalety a podobně. Pravidelnost je základem úspěchu.

Vaření a plánování

Pokud se doma vačilo, pak to většinou obstarávali rodiče, kteří vymysleli, co bude k obědu, nakupovali a vařili. Jestliže jste přispěli svým dílem, je to jen dobře. Ve vlastním bytě jste sami sobě šéfy. A to znamená, kromě toho, že vás nikdo nekomanduje a můžete si dělat, co chcete, že musíte udržovat domácnost v chodu. Dopředu musíte vymyslet, co budete vařit k obědu (i kdyby jen víkendovému), zda máte v lednici jogurty, máslo, vejce, šunku nebo rohlíky. Pokud po probuzení nebude v domě kousek kůrky, je nutno jít na nákup.

Domovní řád

Je určitě dobré vědět, co všechno je v domě zakázáno. Se sousedy je vždycky lepší vycházet, než okolo nich našlapovat po špičkách nebo dokonce vést válku. Někteří sousedé mohou být typičtí „zapšklí prudiči“ a dají vám „sežrat“, že vrtáte v neděli a v domě je například usneseno, že v neděli se nevrtá a podobně.