Interiér Tipy & rady

Vlastní bydlení – co je dobré vědět 1. díl

Bydlíte-li u rodičů, pak nemusíte řešit běžné problémy, které se týkají bydlení. Mama hotel přináší jistou dávku komfortu, protože lednice bude vždycky naplněná, inkaso zaplaceno a vy nemusíte řešit přeplatky nebo nedoplatky. Prostě jsou to věci, o které se stará někdo jiný. Když se rozhodnete odstěhovat, všechno se na vás navalí.

Starosti, starosti a zase starosti

Mama hotel se může za nějaký čas začít zajídat a vy se budete poohlížet po nějakém tom vlastním bydlení. Co je určitě dobré vědět, než se nastěhujete do bytu nebo do domu? Nad čím budete muset přemýšlet a co bude nutno řešit?

Ceny energií

Nájem znáte přesně, bude uveden při podpisu smlouvy, ale nemusí jít o konečnou cenu. Ujistěte se, že jsou v nájmu započítány energie (elektřina, topení a voda). Pokud ne, pak zjistěte, kolik jsou jednotlivé zálohy, ty je nutno připočítat k nájmu. Jestliže si výšku zálohy nastavujete sami, pak je dobré promyslet jejich nastavení, ať se nedostanete do záporných čísel při ročním vyúčtování.

Praní prádla není hračka

Praní je jednoduché, ale pokud jste v životě neprali, pak vás může tak trochu celý proces děsit. Různá tlačítka, symboly na oblečení, nesmíchat bílé a barevné oblečení, jemné materiály prát zvlášť a podobně. To všechno nezkušenému dá pěkně zabrat.

Nákupy

Jasně, nakoupíte si jídlo a všechno, co budete potřebovat, ale co takhle myslet dopředu? Největším problémem bylo, že když mi něco došlo, neměla jsem náhradu. U rodičů, když jsem vypotřebovala cukr, byl ve spíži ihned další. Ve svém bytě jsem si jej musela koupit. A nešlo jen o cukr, ale taková zubní pasta, sprchový gel, šampon na vlasy, toaletní papír a podobně. Chvíli mi trvalo, než jsem se naučila myslet dopředu a mít doma zásobu věcí.