Ostatní

Věci, které jste možná o andulkách nevěděli

Andulky jsou zejména u českých chovatelů poměrně oblíbené. V současné době drtivá většina chovatelů chová právě tyto drobné okřídlené společníky. Je sice pravdou, že se najdou chovatelé spíše exotičtějších druhů, jako jsou papoušci nebo kanárci, ale andulky mají stále něco do sebe a nejeden chovatel na ně nedá dopustit. V případě, že se řadíte k chovatelům ptactva, moc dobře víte, že aby se jim spokojeně žilo, potřebují žít v ideálním obydlí, které je jim příjemné. Ptačí klec nebo venkovní voliéra tak musí být dostatečně velká, aby se v ní pták mohl prolétnout. Andulky extrémně velkou klec nepotřebují, jsou to přeci jen drobní ptáčci, přesto jim nekupujte tu nejmenší klec, kterou uvidíte. V ideálním případě si takovou klec postavte ze stavebnice Aluhobby. Z hliníkových profilů a součástek si postavíte pro andulku takové obydlí, jaké si zaslouží a kde jí bude dobře.

Nicméně chovatelé andulek toho možná moc o svých mazlíčcích nevědí. Zmiňme si několik zajímavostí, ať jsme zase o něco chytřejší.

Zajímavosti o andulkách

  • Andulkám se často přezdívá letící šipky. Dokážou i v hejnu velice mrštně změnit směr, což jim pomáhá rychleji uniknout predátorům, jako jsou sokoli. Náhlá změna směru totiž může nepřítele poplést.

  • Andulky milují spánek a nedostatek spánku bohužel velice těžce snáší. Během noci tak klec klidně přikryjte lehkou látkou, aby se potlačilo světlo a andulky tak mohli v klidu spát.

  • Jak rozeznáte samce od samičky? Jde to jen jedním způsobem, a sice samcům se v dospělosti vybarví místo nad zobákem do modra. Samičky mají zase nad zobákem hnědavé ozdobení. To je ostatně jediný způsob, jak lze rozlišit samce od samičky.

  • Andulky jsou nadmíru společenští ptáci. Sdružují se tedy do početných hejn. Pokud si domů přinesete jen jednoho ptáčka, musíte mu věnovat hodně své pozornosti, jinak se bohužel může cítit osamělý. Pokud musíte nechat ptáka samotného, doporučujeme pustit andulce rádio, konkrétně takovou stanici, kde se hodně povídá.