Ostatní

Tři chyby, které tvoří špatnou akustiku prostoru

Dobrá akustika prostoru je naprosto zásadní. A to nejen v divadlech nebo nahrávacích studiích. I v domácnosti se bez dobré akustiky neobejdete.

Akustika prostoru je naprosto nezbytná nejen v divadlech, ale také domácích pokojích nebo kancelářích. V tomto článku vám tedy ukážeme tři zásadní chyby při korekci dozvuku a navrhování jeho řešení.

Odrazivé povrchy jsou na sobě

Aby byl dozvuk a akustika prostor ideální, pak je potřeba k tomu použít také vhodné materiály. Jestliže ale sáhnete po materiálech, které mají vysoce odrazivé povrchy, dochází k přímému odrážení zvuku bez zásadního úbytku. V místnosti se tedy budete cítit spíše jako v tunelu než v pokoji nebo kanceláři.

Strop je základ

Prostorová akustika by se neměla řešit od podlahy, ale od stropu. Právě strop je totiž nejúčinnější, pokud se snažíte dosáhnout optimálních hodnot. Při úpravě dbejte především na výběr ideálního materiálu. Většina akustických materiálů je totiž porézní, jsou tedy málo odolné vůči dalším poškozením. Pokud tedy chcete udržet co nejlepší akustiku prostoru, vybírejte dostatečně tvrdé, ale málo odrazivé materiály.

Dutiny jsou zlo

Absorpční materiály jsou naprosto nezbytné, jestliže se snažíte dosáhnout ideální akustiky prostor. Než je ale použijete a budete je mít doslova za spasitele, musíte si uvědomit jednu důležitou věc. Pokud je umístíte příliš blízko odrazivého materiálu, nedočkáte se výrazného zlepšení. O jaké odrazivé materiály se jedná? Jde především o lepené předstěny, duté příčky nebo izolace. Tyto materiály totiž budou způsobovat třepotavé ozvěny. A to právě kvůli tomu, že jejich prostor je dutý. Uvnitř dutiny totiž bude docházet k odrážení zvuku od obou stěn, což způsobí tento nesnesitelný efekt. Před nanesením absorpčního materiálu na to tedy s předstihem myslete. Nebo si najměte profesionála, který veškerou práci odvede za vás a navrhne ideální řešení.