Ostatní

Trendy ve stínící technice pro rok 2023: Římské rolety i venkovní žaluzie

Žaluzie

Důležitou součástí každého okna a celého interiéru je stínící technika, která musí splňovat náročné požadavky na design i praktičnost. Klasické žaluzie tedy v posledních letech nahrazují modernější varianty, které lépe chrání před slunečními paprsky a navíc vypadají stylově. Trendem jsou především římské neboli řasící rolety a venkovní žaluzie. Jaké jsou výhody obou systémů a který vybrat do vašeho bytu či domu?

Římské rolety jako ideální kompromis

Pokud si pořídíte římské rolety, budete mít vlastně takové tři v jednom. Tento typ stínící techniky totiž spojuje výhody záclon, závěsů a žaluzií. Záleží, jestli si vyberete částečně transparentní verzi, která se podobá spíše záclonám a také plní jejich funkci, nebo zvolíte tmavší tkaninu pro větší zatemnění. 

Popularita římských rolet plyne především z toho, že brání pronikání horka i slunečního záření, přesto jsou lehké a vzdušné. Ve skutečnosti se vlastně nerolují, ale skládají, což na první pohled působí mnohem lépe. Vytvářejí tak zajímavý designový prvek, který oživí každou místnost. Nezáleží přitom, jestli mají minimalistický vzhled nebo výrazný vzor plný barev.

Obrovskou výhodou římských rolet je ale i jejich praktičnost. Stáhnout je můžete klasicky nahoru, aby stínily, ale také dolů. Díky tomu vám zajistí dostatek soukromí i denního světla. Zároveň jsou pratelné, a nemusíte je tedy složitě čistit

A mnoha lidem vyhovují i proto, že se vyrábějí přesně na míru, a tak dokonale padnou i na atypická okna. Instalaci za vás mohou provést odborníci, ale pokud jste zruční, zvládnete ji i svépomocí. Jen si předem nezapomeňte přečíst tipy, jak zaměřit římské rolety.

Venkovní žaluzie

Každým rokem v našich zeměpisných šířkách přibývá tropických letních dnů. Stoupá tedy i obliba venkovních žaluzií, které se rychle staly nejpoužívanější exteriérovou stínící technikou, která je ale zároveň také podstatně dražší. 

Někdy se označují také jako předokenní rolety a dokážou zachytit až 95 % slunečního záření. Výrazně tedy snižují teplotu v daném prostoru a pomáhají udržovat příjemné klima. Navíc chrání před zvědavci a fungují i jako zajímavý designový prvek. Využití tedy najdou jak v rodinných domech, tak v bytech a administrativních budovách. 

Dálkové ovládání je u dnešních variant venkovních žaluzií standardem. Nově je ale můžete zatahovat a vytahovat, i když zrovna budete mimo budovu. Stačí vám k tomu mobilní aplikace ve vašem chytrém telefonu. Případně jsou dostupné i solární žaluzie s minimální spotřebou energie a další technologické vychytávky. Nejprve ale doporučujeme vybrat ideální barvu, materiál a způsob instalace, ideálně ve spolupráci s odborníky.

Zdroj náhledové fotografie: pexels.com