Ostatní

Tepelné čerpadlo pro vytápění vašeho domova

V našich podnebných podmínkách je bohužel potřeba po většinu roku topit. Jelikož je vytápění jedním z největších nákladů, je vhodné pro vytápění zvolit takové řešení, které je cenově výhodné. Takové řešení vám zajistí větší úsporu peněz. Mnoho lidí je zvyklých na vytápění, u kterého se spaluje dřevo, uhlí nebo třeba plyn. Na trhu ovšem existuje i ekologická varianta vytápění a tou jsou tepelná čerpadla.

Výhody tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo je součástí systému vytápění a chlazení a je instalováno mimo váš domov. Stejně jako klimatizace může ochladit váš domov, ale je také schopna poskytovat teplo. V chladnějších měsících čerpá tepelné čerpadlo teplo ze studeného venkovního vzduchu a přenáší ho do interiéru a v teplejších měsících vytahuje teplo z vnitřního vzduchu, aby ochladilo váš domov. Tepelná čerpadla jsou poháněna elektřinou a přenášejí teplo pomocí chladiva, aby poskytovaly pohodlí po celý rok.

Protože zvládají jak chlazení, tak vytápění, nemusí majitelé domů instalovat samostatné systémy k vytápění svých domovů. Tepelná čerpadla netvoří teplo. Přerozdělují teplo ze vzduchu nebo ze země a k přenosu tepla používají chladivo, které cirkuluje mezi vnitřní jednotkou zařízení pro úpravu vzduchu a venkovním kompresorem. V režimu chlazení tepelné čerpadlo absorbuje teplo uvnitř vašeho domu a uvolňuje ho venku. V režimu vytápění absorbuje tepelné čerpadlo teplo ze země nebo z venkovního vzduchu (dokonce i studeného) a uvolňuje ho uvnitř.

Jaký druh tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo je poměrně obecný pojem, tepelných čerpadel existuje více druhů a rozlišují se zejména podle toho, odkud teplo čerpají, tedy jestli ze vzduchu, ze země nebo z vody. Každý druh čerpadla si vyžaduje určitou náročnost řešení a mezi čerpadla s nejsnadnější instalací patří tepelná čerpadla vzduch-voda. Je možné je nainstalovat prakticky na jakoukoliv budovu a u tohoto typu čerpadla vám odpadají rozsáhlé zemní práce jako je to u jiných typů čerpadel. U tohoto typu čerpada se výkon mění podle teploty venkovního vzduchu, tedy čím je teplota vyšší, tím je čerpadlo účinnější. Tato čerpadla jsou proto provozována většinou v kombinaci s elektrokotlem, aby zajišťovat tepelnou pohodu v momentě, kdy jsou venkovní teploty příliš nízké. Při pořizování tepelného čerpadla doporučujeme zvolit firmu, která vám zajistí jeho výhodný prodej, instalaci, ale i záruční a pozáruční servis. Obrátit se můžete na firmu BRONAL s.r.o., kterou najdete také na webu Kotleakrby.cz.