Ostatní

Tepelná čerpadla a klimatizace

Ochrana ovzduší a energetická úspornost jsou hlavní přednosti vytápění nejen domácnosti, ale i kanceláří a jiných prostor pomocí tepelných čerpadel. Pořizovací náklady jsou poněkud vyšší než u kotlů na tuhá paliva nebo u plynových kotlů, ovšem zhruba za pět let se vám náklady vrátí a dál budete při topení už jen šetřit. Počáteční náklady pomáhá snížit také státní „kotlíková“ dotace Tepelná čerpadla mají i další přednosti, z nichž hlavní je nezávislost na cenách tradičních energií.

Princip tepelných čerpadel

Tento tepelný zdroj odebírá teplo ze země, z vody nebo ze vzduchu a předává je k vytápění objektu. Podle toho, které médium využívají, se také tepelná čerpadla dělí. Tepelné čerpadlo země/voda odebírá teplo z podzemí a předává je otopné vodě. Funguje to tak, že v podzemním kolektoru proudí kapalina ve formě plynu, který se působením zemního tepla mírně ohřívá. Po stlačení ohřeje vodu v systému. Typ vzduch/voda odebírá teplo z okolního vzduchu a předává jej vodě v otopném systému, například i v podlahovém topení.

Klimatizace

Stejně jako tepelná čerpadla, tak i nejrůznější druhy klimatizace dodává a montuje pražská společnost M-klima, s.r.o., a to jak do soukromých bytů, tak i do firemních objektů. Tato společnost doporučuje nejlepší značky, jako je například Toshiba, které zaručují úsporu energie až od 60%. Na přání zákazníka montuje i značky Daikin nebo LG. Klimatizace se dělí i podle umístění, takže si můžete vybrat klimatizaci centrální, nástěnnou, podstropní, kazetovou, parapetní nebo s přívodem čerstvého vzduchu.

Jak vybrat správnou klimatizaci?

Prvním hlediskem je prostor, ve kterém budeme chtít klimatizaci využívat. Například místnost s počítačovými servery, které generují velké teplo, vyžaduje klimatizaci s vyšším výkonem než jen podle čtverečných metrů. Stejně tak v podkrovních místnostech, pokojích situovaných na jih, nebo ve kterých je větší množství spotřebičů. Do bytů i kanceláři jsou vhodné klimatizace s nižší hlučností. Pro velký byt nebo větší počet kanceláři jsou vhodné tzv. multisplitová provedení.

Přednosti klimatizace Toschiba

Kromě ochlazování vzduchu dokáže tato klimatizace i zachytávat pyly a alergeny díky vícestupňovému filtru. Filtr má také desinfekční účinky, jelikož likviduje různé choroboplodné zárodky. Další informace najdete na webových stránkách M-klima.cz.