Ostatní

Sauna znamená blahodárný odpočinek

Finská sauna se v posledních letech stala velmi oblíbeným místem pro odpočinek. Budování sauny s využitím finské technologie je poměrně velkou výzvou, která vyžaduje určité materiálové náklady a samozřejmě i čas. Než přistoupíme ke stavbě sauny, měli bychom mít jasno, co vlastně chceme na jejím konci.

Jedno z finských přísloví říká, že „sauna je nejlepší lék pro chudé.“ A toto tvrzení je naprosto pravdivé, protože to je pobyt v parní lázni, která ovlivňuje vaše tělo po zdravotní stránce, omlazuje ho a to vše bez nákladů na léčbu.

Trochu historie

Podrobná historie a data o vzniku sauny nejsou známa. Existuje však předpoklad, že první sauna ve finském stylu byla postavena a testována před více než dvěma tisíci lety. Pro finský národ má sauna velký význam. Je to jako posvátné místo, kde vládne mír a klid, ve kterém se v žádném případě nemůžeme hádat a zlobit se.

Tradiční finská sauna

Skutečná finská sauna má suché teplo, to znamená, že vzduch je v sauně s velmi nízkou vlhkostí, někde kolem 10–25% a teplota je vysoká od 90 do 110 ° C. Je to nízká vlhkost, která umožňuje přenos tepla. Suchý vzduch stimuluje aktivní pocení pokožky a chrání ji tak před přehřátím. Právě tento vztah má terapeutický účinek na tělo a zlepšuje fungování potních žláz a stimuluje termoregulační funkci těla. V důsledku toho pot odstraňuje toxiny z našeho těla.

Její blahodárné účinky jsou velmi účinné a člověk se při pravidelných návštěvách sauny opravdu cítí lépe. Sauna má také velmi pozitivní účinky nejen na naše tělo, ale i duši a mysl. Dobře prokrvuje cévy a mozek, posiluje naši obranyschopnost a je také velmi účinná jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů.

Příznivý poměr teploty a vlhkosti vzduchu činí finskou saunu obzvláště užitečnou a její působení je méně namáhavé ve srovnání s mokrou ruskou parní lázní. Mírnější účinky finské sauny jsou prospěšné pro lidi, kteří se zotavují z nemoci a jsou slabě temperovaní.

Pravidla finské sauny

Vzhledem k vysoké teplotě v sauně musíme dodržovat některá pravidla. Například před návštěvou finské sauny je nutné odstranit všechny kovové předměty, protože je zde možnost popálení. Ze stejného důvodu je nutné sedět nebo ležet v sauně na froté ručníku nebo speciálním lůžku. Délka pobytu v sauně se pohybuje od 5 minut do maximálně 15 minut v závislosti na zdravotním stavu. Celý proces pobytu v sauně by neměl překročit tři hodiny. Určitě bychom neměli do sauny jít v podnapilém stavu, přejedení nebo naopak hladoví.

Odborná firma

Jistě máme několik možností, jak si pořídit takovou saunu ve svém domě. Technologie a různé inovace přispěly k tomu, že je dnes také možné pořídit si saunu i v malém bytě a třeba i v desátém patře panelového domu. Profesionální firma, která má ve svém portfoliu služby v této oblasti nám může spolehlivě pomoci nejen s výběrem materiálu, ale i projektem, samotnou stavbou sauny nebo dokonce zprostředkují i prodej hotového modulu sauny. Tyto moduly jsou prakticky zhotoveny jako hotový výrobek, ale je zde možnost pořídit si saunu na míru a není ničím výjimečným pořídit si sauny na klíč. Vše samozřejmě závisí na našich možnostech a to nejen finančních.