Ostatní

Roční hlášení za odpady a nové změny, které byste měli znát

Podnikat nebo mít firmu, to není v České republice nic jednoduchého. Týká se vás široká škála povinností a jednou z nich je průběžné vedení evidence odpadu. Jednou za rok je třeba zpracovat výkaz statistiky o odpadech a zaslat ho na ČSÚ. Pokud se vaše produkce odpadu dotýká zákonem daných limitů, je třeba také podávat roční hlášení za odpady. Od roku 2021 se tato povinnost řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb.

Jaké změny nový zákon přinesl?

Nový zákon znamená určité změny. Jedná se naštěstí o změny, které možná oceníte. Hlavní změna se týká limitů pro odpad. Doposud platilo, že vám vzniká povinnost dělat roční hlášení za odpady, pokud za rok vyprodukujete více než 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Od roku 2021 se limit u nebezpečného odpadu zvedl na 600 kilogramů. Limit u běžného odpadu zůstal beze změny. Pro mnoho menších producentů odpadu to znamená, že už nemusí hlášení za odpady dělat. Pořád ale musí svou produkci průběžně evidovat, aby mohli před kontrolou prokázat, že limity nepřekračují.

Další změna se týká data, do kterého je třeba poslat roční hlášení na ISPOP. Víte, do kdy je třeba poslat roční hlášení o produkci odpadů 2022? Doposud to bylo do 15.2., nově máte čas až do 28.2., tedy do konce února.

Nechte to na zkušenějších

Roční hlášení za odpady si dělá většina lidí sama. Je to otravná povinnost, která zabere nemalé množství času. Tuto povinnost však nemusíte dělat sami, můžete ji svěřit do rukou specialistů na Rocnihlaseni.cz. Zašlete potřebné podklady, zaplatíte poplatek, oni roční hlášení řádně zpracují a včas ho odešlou na ISPOP. Tuto službu využívá stále více podnikatelů, firem i obcí, přidejte se k nim a ušetřete si starosti. Budete mít jistotu, že je vše správně vyřešené a ušetřený čas zajisté využijete lepším způsobem.