Ostatní

Problémy s hlukem v panelovém domě? Pomůže zvuková izolace

Trápí vás příliš hluční sousedé? Nepodařilo se vám problém s hlukem rozumně vyřešit? V tom případě máte na výběr jen z několika málo možností. Můžete se s hlukem smířit, odstěhovat se nebo zvolit možnost zvukové izolace. Ta dokáže skvěle zadržet zvuk a nepustit jej dále.

Hluk

Hluk je jedním z mnoha problémů, který prožíváme, žijeme-li v panelovém či bytovém domě. Problém však nemusí být jen v tom, že slyšíme, jak se naši sousedi hádají, jak mají hlučné dítě, ale i v tom, že mi sami jsme nadměrně hluční a víme o tom. Pak je na místě přemýšlet o tom, kdo by se měl do zvukové izolace pustit.

Odhlučnění

Trápí-li vás hluční sousedé, je pro vás dobrou alternativou odhlučnění stěny, které přinese do vašeho bytu opět ticho a klid. Toto řešení oceníte především v případě, že se s vašimi sousedy jednoduše nedá rozumně domluvit.

 

Běžný hluk

Jedná-li se o běžný hluk, který se šíří k vám, je řešením odizolování vaší stěny. Konstrukčních řešení je několik a je jen na vás, jaké zvolíte. Nejmenší tloušťka konstrukce začíná od 1,5 cm i se sádrokartonem a zlepšením vzduchové neprůzvučnosti stěny je od 5 dB výše. To nejúčinnější kontaktní řešení má tloušťku 6,2 cm a zvýší účinnost až o 15 dB. Toto opatření se označuje jako kontaktní odhlučnění, jelikož je zkonstruováno přímo na stěnu, není zde ponechána žádná mezera.

Významný hluk

Jedná-li se o hluk opravdu významný, je vhodné zvolit tzv. bezkontaktní konstrukce. To znamená, že ve skladbě materiálů bude ponechána vzduchová mezera, která minimalizuje spojení izolační konstrukce s původní stěnou. Tak se zvýší celkový výkon odhlučnění, avšak na úkor větší tloušťky stěny. Tento typ řešení je však extrémně variabilní a dá se přizpůsobit konkrétnímu typu hluku. Podívejte se i na, jak na odhlučnění podlahy.