Ostatní

Odtahový ventilátor není obyčejný větrák, vybírejte ho s rozvahou!

Jak zajistit efektivní výměnu vzduchu mezi interiérem a exteriérem? To, co se vám možná doposud jevilo jako nepřekonatelný problém, hravě vyřeší vhodně zvolený odtahový ventilátor. Zařízení slouží k odtahu i přisávání vzduchu přes zeď, potrubí, střechu, okno i komín. Co byste o něm měli vědět, než si ho pořídíte?

Jakou variantu odtahového ventilátoru zvolit?

Výběr odtahového ventilátoru jde ruku v ruce s délkou potrubí a místem vyústění. V praxi se rozlišují dva základní typy: axiální a radiální odtahové ventilátory, přičemž:

  • axiální ventilátory nachází využití v případě potrubí o max. délce 3 m, a to při ústí přes zeď či přes strop na střechu,
  • radiální ventilátory se používají v případě potřeby vyššího tlaku – potrubí může mít i více než 5 m (nevadí ani lomené potrubí) a ústit do světlíku.

Základní typy odtahových ventilátorů

Pro odsávání vlhkého vzduchu z koupelny, technické místnosti apod., se používají kvalitní stěnové odtahové ventilátory. Za pozornost stojí zařízení německé značky Inventer, která mimo jiné vyrábí také větrací jednotky.

Pro odsávání zplodin se používají střešní odtahové ventilátory s horizontálním nebo vertikálním výfukem. Některá zařízení mohou nepřetržitě odsávat horký vzduch o teplotě do cca 90 °C.

Pro podporu tahu komínu se používá odtahový ventilátor do komína. Montuje se na jeho vršek (je třeba dodržet výrobcem udávanou min. vzdálenost od ohně) a musí vydržet vysokou provozní teplotu.

Někdy je nezbytné vyřešit komplikovaný odtah z několika místností, jejich větrání či chlazení – k tomu slouží ventilátory potrubní, které se umisťují dovnitř nebo nakonec potrubního systému.

Chcete se o odtahových ventilátorech dozvědět více? S výběrem správného typu vám pomohou odborníci z A-Invent – české firmy, která v České republice distribuuje špičkové produkty značky Inventer.