Ostatní

I malý byt může vypadat větší. Alespoň opticky rozhodně!

Co s malým bytem, když se nechcete stěhovat? Kéž by šel nafouknout, ale nejde. Naštěstí se nabízí alespoň několik optických triků, díky kterým se bude prostor jevit daleko větší, než ve skutečnosti je. Následující tipy jsme pro vás připravili s odborníky z pražských stavebnin HAMAX. Pro začátek: alfou a omegou optického zvětšení bytu je dostatek světla, přítomnost velkých zrcadel a následující vychytávky.

Pusťte se do malování

Výmalba malého bytu by neměla ubírat příliš mnoho denního světla. Neznamená to však, že se musíte bezpodmínečně vzdát barev. Když základní bílou doplníte o další, vhodně zvolený odstín, nic hrozného se nestane.

Rozhodně nezapomeňte ani na to, že se stěnami musí ladit podlaha. Díky kombinaci syté barvy podlahové krytiny a světlých stěn, případně stejné barvě podlahy a jedné ze stěn dosáhnete optického zvětšení. Barvy si můžete namíchat v HAMAXU – stavebniny Praha nabízí 18 tisíc odstínů barev.

Harmonie textilií a stěn

Chcete-li opticky rozšířit plochu a zajistit, aby se pokoj jevil jako větší, pořiďte si závěsy ve stejné barvě, jako jsou stěny a pověste je těsně pod strop – tím ho opticky zvýšíte.

Nožičky odlehčí prostor

Máte v obývacím pokoji pohovku bez nožiček? Když ji vyměníte za novou, které nožičky naopak nechybí, místnost se bude najednou jevit mnohem prostornější a odlehčenější. To samé samozřejmě platí také o nábytku. Více „vznášejících“ se věcí interiéru jenom prospěje.

Zrcadlo jako brána do paralelního světa

Že se místnost díky zrcadlu jeví jako mnohem větší, není žádný nový objev. Opticky klam se používá v malých hotelových pokojích, ve výtazích a na dalších stísněných místech. Tak proč si větší zrcadlo s decentním rámem nepořídit domů? Rázem se budete cítit úplně jinak.

Propojení místností

Nebojíte se toho a máte možnost probourat některé zdi? Nemusí si přitom jednat jen o vybourání příčky mezi toaletou a koupelnou, ale i stěny dělící ložnici a obývací pokoj, případně stěny mezi obývákem a kuchyní. Nově vzniklý „open space“ bude na úplně jiné úrovni než dvě samostatné menší místnosti. Nemusí se přitom jednat o finančně náročný proces – vše potřebné nabízí levné stavebniny v Praze.