Ostatní

Od čeho se odvíjí cena chiptuningu

Poptat tuto možnou úpravu vozidla není v dnešní době nic složitého. Jedním z příkladů je například web Mereni-vykonu.cz, který se právě na chiptuning zaměřuje. Mnoho lidí kromě toho, jaké úpravy se budou provádět, zajímá také to, jak je to s cenami. A na ty se podíváme společně. Konkrétně na to, od čeho se daná cena odvíjí.

Typ vozidla

Obecně se dá říci, že tento typ úpravy není zase až tak složitý. Jedná se o připojení softwaru k vozidlu a k úpravě řídící jednoty. Zde však mohou existovat různé možnosti napojení i různé možnosti úprav. Vliv má tedy i vozidlo, u kterého se má chiptuning provádět. Jde tedy o:

  • Automobilku
  • Model vozu
  • Rok výroby auta
  • Konkrétní firma

Možných firem, kde můžete úpravu řídící jednoty poptat, je celkem dost. A je také celkem jasné že všechny nemají stejné ceny. Mnoho lidí samozřejmě hledá chiptuning levně, což je celkem pochopitelné. Nikdo nechce přeplácet zbytečné peníze navíc. Roli tak hraje to, koho přesně oslovíte. Na druhou stranu musíme říci, že vlivem konkurenčního boje jsou ceny velmi podobné a mohou se lišit hlavně v řádech stokorun.

Požadované úpravy

Když se podíváme na základní možnosti úprav, tak se jedná hlavně o to, že je možné docílit buď zvýšení výkonu, nebo snížení spotřeby. Jsou však i možnosti, kdy lidé požadují chip tuning i v jiném rozsahu. Chtějí kombinaci obou výsledků, nebo pokud chtějí i úpravy nad rámec toho, co jsme zmínili výše. Obojí jsou případy, kdy se to může podepsat na ceně.

Doplňkové služby

Mezi tu nejznámější patří například homologace. Tedy jistota legálnosti dané úpravy, která bude spojena se zapsáním do technického průkazu automobilu. Zde je samozřejmě nutné počítat se zákonnými poplatky, které ve výsledku mohou danou výslednou cenu o něco zvýšit. Určitě však ne nijak výrazně. I proto je možnost homologace stále populárnější.