Ostatní

Od 1. dubna 2022 je složitější získat hypotéku

Ceny nemovitostí se během poslední doby vyšplhaly do vysokých hodnot. Stejně tak je tomu u stavebních materiálů. I přesto je zájem o vlastní bydlení stále velmi vysoký. Co je potřeba dodržet, abyste získali hypotéku po prvním dubnu?

Můžete srovnat podmínky v zahraničí

Ještě, než se dáte do podpisu smlouvy, se můžete informovat o podmínkách pro vlastní bydlení například v Německu. Měnová kalkulačka vám pomůže zjistit konkrétní podmínky, hodit se bude i kurz měn. Úroková sazba v Německu je při splatnosti deset let okolo 1,07 procent.

Půjdeme ale kousek dále od hranic. Například ve Velké Británii je možné sehnat šedesátiprocentní hypotéku, která bude mít sazbu 1,24 procent.

Jaký je potřeba mít příjem

Od prvního dubna 2022 začne platit nová povinnost od ČNB. Na splátku hypotečního úvěru můžete nově vynaložit maximálně 45 procent ze svého čistého měsíčního příjmu. Pokud je žadateli méně než 36 let, bude postačovat, když měsíční splátka nepřevýší 50 procent vašeho čistého měsíčního příjmu.

Jak moc se můžeme zadlužit

Nová pravidla se budou týkat také maximálního zadlužení, ke kterému může při hypotéce dojít. Celkový dluh se v případě žádosti o hypotéku může pohybovat pouze do hodnoty, která nepřekročí 8,5 ročních čistých příjmů. Zde opět bude existovat výjimka. Tento limit neplatí pro zájemce o hypotéku, kteří mají méně než 36 let. U těch se bude jednat o výši 9,5 ročních příjmů.

Kolik musíme mít našetřeno

Při nákupu nemovitosti není možné ji hradit celou z hypotéky. Je potřeba mít také vlastní finance. Při nákupu nemovitosti v hodnotě 6 milionů korun dříve stačilo mít 10 procent z ceny, tedy 600 tisíc. Nyní to bude dvojnásobek částky. Pro nákup nemovitosti v hodnotě 6 milionů budete potřebovat mít přichystáno 1,2 milionu korun.

Od prvního dubna roku 2022 se zpřísňují podmínky, za kterých budeme moci získat hypotéku.