Ostatní

Obývací pokoj jako místo, kde se schází celá rodina

Zařizujete obývací pokoj a nevíte co nezapomenout? Obývací pokoj je místo, kde se obvykle schází celá rodina a zvete si sem i přátele. Chcete, aby pokoj byl nejen pohodlný, ale současně i reprezentativní a snadno se udržoval v čistotě a pořádku.

Standardní výbavou obývacího pokoje je sedací souprava, stoleček a obývací stěna s televizí a případnou další elektronikou. Sedací soupravu mohou doplnit nebo dokonce nahradit sedací vaky, křesla a pokud máte přátele nebo příbuzné, kteří u vás občas přespávají, vyplatí uvažovat nad skládacími křesly nebo pohovkami. Ve složeném stavu nabídnou pohodlné sezení, rozložené zase pohodlné místo ke spánku.

Čím doplnit obývací pokoj?

Vše lze doplnit menšími taburety a stoličkami. Poslouží dětem, ale také k pohodlnému podložení nohou. Děti potěší speciální stoličky připomínající zvířata nebo pohádkové bytosti.

Obývací pokoj patří k místům, které přímo vybízí k umístění uměleckých a designových prvků. Moderní design může mít i samotný nábytek nebo křeslo, ale vždy je třeba dávat pozor na vzhled a funkčnost.

Pozor na barvy

Přemýšlejte také nad barevným sladěním celého interiéru. Součástí barevného schématu by měla být i praktická stránka. Bílá je elegantní, ale těžko skryje prach a sebemenší nečistotu. Výrazné barvy jsou moderní, ale občas až příliš rušivé. Dřevo a jeho imitace představují tradiční materiál, který ovšem nepotřebuje velkou údržbu. Obezřetnost se vyplatí u lesklých a chromovaných povrchů. Většinou vypadají dobře jen po důkladném vyleštění.

Módou poslední doby jsou truhly. Mohou posloužit k uložení dek a ložního prádla pro hosty či k rychlé úschově hraček. Navíc se nabízí v řadě úprav a velikostí. Ručně vyráběné kusy s propracovanou dřevořezbou navíc zaujmou i po umělecké stránce.

Kouzlo živého ohně

Dominantou obývacích pokojů bývá obývací stěna s televizí. Stále častěji však její roli nahrazuje biokrb. Na rozdíl od minulosti nepotřebuje biokrb žádný velký prostor ani komín a neobtěžuje ani kouřem. Kouzlo ohně, živeného zásobníkem na biolíh, však zůstává.