Ostatní

Musíme bourat? Bytové jádro

Bytová jádra z prefabrikovaných umakartových desek byla montována do všech panelákových bytů v letech 1956 -1990. Dnes již zdaleka neodpovídají moderním představám o bydlení a navíc bývají zdrojem plísní způsobujících zdravotní problémy. Umakartová jádra prostě nevyhovují ze zdravotního, estetického, uživatelského ani z bezpečnostního hlediska. Jediným vhodným řešením je kompletní rekonstrukce bytového jádra Praha i kdekoliv jinde.

Jak na to?

Nejprve se musíme rozhodnout, kolik finančních prostředků můžeme do rekonstrukce investovat. Dalším rozhodnutím je, zda se do přeměny pustíme svépomocí, nebo si pozveme řemeslníky, nebo jednu specializovanou firmu, která provede kompletní rekonstrukci bytového jádra na klíč. Rozhodně se vyplatí svěřit rekonstrukci specializované firmě, která původní jádro odstraní, vypracuje návrh nové koupelny a toalety včetně 3D vizualizace, ve které můžete před započetím prací navrhovat úpravy podle svých představ. Součástí návrhu je samozřejmě termín dokončení a podrobná cenová kalkulace.

Bourat či nebourat?

Bourání je nepříjemná činnost, která je obvykle spojena s každou přestavbou či rekonstrukcí. V bytě je nepořádek, prach a špína, což zejména každou hospodyňku děsí. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci bytového jádra, musíte s určitým nepořádkem počítat. Zpravidla se umakart zcela odstraní a koupelna se záchodem se vyzdí a vydlaždičkuje. Existují však i mnohem rychlejší a levnější metody rekonstrukce koupelny v paneláku, které nevyžadují ani bourání.

Rekonstrukce bez bourání

Předpokladem této varianty je, že umakart je v zachovalém stavu. To znamená, že za něj nezatékala voda a nevytvořila se plíseň. V pořádku musí být ale také rozvody. Pokud jsou tyto podmínky splněny a vyhovuje vám stávající dispozice i rozmístění sanitárního zařízení, obejde se rekonstrukce bytového jádra bez bourání. Výsledkem je pouze obměna vnějšího vzhledu. Pokud se však rozhodnete pro radikální přestavbu, při které se například spojí koupelna s toaletou, existují různé typy bytových jader lišících se vyzděním stěn do různých tvarů.