Ostatní

Jak udržet svou váhu pod kontrolou?

Zdá se vám, že vaše váha není úplně na tom správném čísle? S její kontrolou vám pomůže BMI kalkulačka, kterou naleznete na portálu pestryjidelnicek. Postačí zadat váš věk, pohlaví, aktuální váhu a výšku a výsledek získáte ihned. Zjistíte, jak na tom jste.

Pokud zjistíte, že potřebujete nějaké to kilo zhubnout, bude potřeba upravit jídelníček. Je potřeba hlídat nejen to, jaké potraviny jíte, ale také v jakém stavu je přijímáte, jakou mají energetickou náročnost. Možná neznáte konkrétní energetickou hodnotu potravin, nebo nemáte čas ji zjišťovat. Velkým pomocníkem pro tento případ jsou kalorické tabulky.

Co jsou kalorické tabulky a jak fungují?

Kalorické tabulky nabízejí nejběžnější potraviny, se kterými se denně setkáváme, seřazené do jednotlivých kategorií. Díky jejich komplexnímu přehledu získáte přehled o svém energetickém příjmu i výdeji. Tabulky lze využít i online.

Kromě údajů o energetické hodnotě jednotlivých potravin jsou zde také uvedené informace o obsahu vitamínů, sacharidů, bílkovinách a tuků. Tabulky tak často vyhledávají i ti, kteří trpí nějakou intolerancí na určité druhy potravin. Využívají je také vegetariáni či vegani, neboť si hlídají příjem bílkovin, vitamínů a dalších složek potravy.

Rady, jak tabulky používat, naleznete na portálu pestryjidelnicek, na kterém naleznete také inspirace pro zdravé recepty.

Do svého jídelníčku zařaďte především zeleninu v syrovém stavu, na ovoce dejte pozor, má velký obsah sacharidů. Co se masa týká, tak především libové drůbeží a ryby, dobrým zdrojem rostlinných bílkovin jsou luštěniny. Jako zdravou svačinku si můžete dopřát některý druh celozrnného pečiva a zapomínat nesmíte ani na tekutiny. Ideální je čistá, neperlivá voda nebo bylinné čaje.

Na závěr ještě jedna velmi důležitá rada. Nejen vhodně sestavený jídelníček, ale také pravidelný pohyb vám umožní udržet si váhu pod kontrolou. Pokud máte zaměstnání sedavé, je totiž energetický výdej minimální a energetický příjem jej převýší. To je jeden z možných důvodů přibývání na váze.