Ostatní

Jak snížit cenu elektřiny? Pomůže fotovoltaika

Fotovoltaické elektrárny nejsou v našich končinách příliš rozšířené. V blízké budoucnosti by ale mohly vytvořit protiváhu klasickým dodavatelům elektřiny.

Cena elektřiny dlouhodobě roste. Aby se tento trend podařilo zastavit, musí se snížit její výrobní náklady. Toho by bylo možné dosáhnout s pomocí elektrické energie vyráběné ze slunečních paprsků.

Ceny rostou

Nabíjecí stanice pro elektromobily, rostoucí spotřeba domácností a zvětšující se množství technologií, které potřebují ke své správné funkci elektrickou energii. To všechno v posledních letech vede k postupnému zdražování. A dá se očekávat, že v dalších letech bude hůř. Nejen kvůli výše jmenovaným faktorům, ale také inflaci. Tomuto trendu by se ale zřejmě dalo zabránit.

Pomoct by mohla Nová zelená úsporám fotovoltaika. Tento program běží už dlouhá léta, ale v poslední době je na dotace vyhrazen mnohem větší balík peněz. A v čem vlastně spočívá výhoda tohoto projektu? Novostavbám, podnikatelům i dalším zájemcům pomůže ušetřit spoustu peněz při nákupu fotovoltaické elektrárny. A když říkáme spoustu, tak opravdu spoustu. Získat totiž můžete i sto tisíc korun, což už je opravdu výrazná úspora.

Pokles cen energií?

Tato podpora od státu by v následujících letech mohla vést k mnohem větší energetické soběstačnosti českých domácností. To znamená, že by odebírali mnohem menší množství energie od poskytovatele a snížila by se tak poptávka po elektrické energii. Menší poptávka by pak mohla znamenat i výrazný pokles cen elektřiny. Anebo její prudký růst.

Takto se sice budoucnost odhadnout nedá, ale reálně jsou oba scénáře. Ať už se ale bude zdražovat, nebo naopak zlevňovat, jedno je jisté. Fotovoltaické elekrárny jsou skvělou investicí. Pokud chcete přivést další peníze do rodinného rozpočtu, ušetřit za elektřinu nebo jen být šetrnější k životnímu prostředí, pak jsou solární panely ideální volbou. Připravte se ale na vyšší investici při nákupu, kterou by vám však částečně mohla vykompenzovat dotace od státu.