Ostatní

Jaké jsou typy pergol? Je jich nepřeberné množství

Pergoly už v dnešní době můžete vyrobit doslova z čehokoliv. To ostatně dokazuje nepřeberné množství pergol, na které narazíte v katalozích nebo na internetu.

Na zahradách už dnes neuvidíte pouze dřevěné a hliníkové pergoly. Variací je totiž nepřeberné množství. A v tomto článku vám ukážeme, na jaké typy pergol můžete v dnešní době narazit.

V hlavní roli kovy

Nejedna hliníková pergola už dobyla možná i vaši zahradu. A není se čemu divit. Kovové materiály jsou masivní a vynikají vysokou životností. Hodí se všude tam, kde je zvýšené riziko spadu sněhu. Tento předpoklad by vás ale neměl odradit od jejího pořízení. Moderní pergoly vyrobené z hliníkových profilů totiž mohou konkurovat i jinak prémiovým materiálům. Právě hliník totiž působí už na první pohled velice elegantně, což oceníte nejen vy, ale i vaši návštěvníci.

Bioklimatické pergoly

Hliník, hliník, kam se podíváš. Ano, i u bioklimatických pergol se jako stavební materiál používá hliník. Většinou je vyrobena z luxusních hliníkových profilů a je opatřena rolovací střechou s lamelami. Bioklimatická pergola pak dostává svému jménu především díky své střeše, kterou je možné přizpůsobit na základě slunečního svitu. Jestliže vám tedy nevadí trošku toho sluníčka, můžete si střechu roztáhnout i během parních letních měsíců.

Stará dobrá klasika

Co by to bylo za žebříček, pokud by se do něj nedostalo dřevo. To stále panuje statistikám oblíbenosti. A není se čemu divit. Masivní dřevo totiž svou krásou může konkurovat i moderním pergolám vyrobeným z hliníku. A to i vzhledově. Vzhled přitom závisí především na povrchové úpravě. A s tou si u dřevěných pergol můžete opravdu vyhrát. Kromě povinné impregnace a laku, který trámy ochrání před škůdci, si s nimi totiž můžete opravdu vyhrát. Záleží jen na vás, jestli je obalíte do extravagantních barev, nebo je obarvíte decentním způsobem. Nejlepší je ale stejně původní vzor. Pokud jej obrousíte a nalakujete, vytvoří tu nejlepší možnou dekoraci, jakou si můžete přát.