Ostatní

Jak sehnat peníze na 20% z ceny nemovitosti pro hypotéku

Doba, kdy byla hypotéka dostupná téměř každému, pominula. V letošním roce ceny hypoték vzrostly poté, kdy se tuzemské banky řídí doporučením ČNB neposkytovat hypotéky na plnou hodnotu nemovitosti. Žadatel musí mít k dispozici alespoň 20 % z ceny pořizované nemovitosti. Dostupnost bydlení bude obtížnější především pro mladé lidi. Každá rada jak peníze získat je dobrá.

Například žena si může k rodičovskému příspěvku najít přivýdělek, nebo si mladá rodina může přizvat k úvěru rodiče jako spoludlužníky. Dalšími variantami jsou bankovní či nebankovní půjčka, stavební spoření nebo půjčka od rodiny.

Jaká jsou rizika?

V případě, že si mladí přizvou k úvěru spoludlužníky je háček v tom, že doba splatnosti hypotéky se poté bude posuzovat podle dlužníka, který bude mít na celkovém příjmu podíl alespoň 60 procent.

Řešením je klasický nebo překlenovací úvěr od banky. Na rozdíl od hypotečních úvěrů i klasického úvěru od stavební spořitelny splácí klient u překlenovacího úvěru pouze dohodnutý úrok, protože neumořuje jistinu jako u řádného úvěru nebo hypotéky. Vedle placení úroku musí klient zároveň posílat peníze na stavební spoření, dokud nenaspoří dostatečnou sumu při schválení řádného úvěru, tedy 40% cílové částky. V ten moment stavební spořitelna použije naspořené peníze, kterými umoří část dluhu a zbytek převede na řádný úvěr, jehož pomocí splatíte úvěr překlenovací. Ten zanikne a na řadu přijde splácení dlužné částky, samozřejmě navýšené o úroky.

Jak si vypočítat hypotéku?

Výpočet hypotéky nemusí být složitý. Nabízí se vám hypo kalkulačka, na které si můžete orientačně spočítat úvěr. Jedná se o hrubý výpočet, proto je vhodné si ověřit i další poplatky. Nejideálnější možností je využít seriózního finančního poradce, který pomůže s výpočtem i nastavením. Velmi kvalitní finanční poradce pro problematiku hypoték má například Modrá Pyramida. Zvolíte si variantu, která vám bude nejlépe vyhovovat, a to ať na pořízení nového bydlení, nebo například na rekonstrukci staršího objektu. Úroková sazba se bude lišit podle toho, jestli budete mít úvěr na bydlení zajištěný nemovitostí nebo nikoliv.

Finanční poradenství

Vždy je lepší využít služeb zkušených finančních poradců, kteří mají mnohaleté zkušenosti. Za spolehlivé finanční poradce, kteří dokáží poradit z hlediska dlouhodobého horizontu a v jakékoliv situaci, jsou považování finanční poradci od Modré pyramidy. Poradí, jak kupovat nemovitost i jak si pořídit finanční prostředky, chybějící při žádosti o hypotéku.