Ostatní

Jak proměnit byt v útulnou oázu

Možná právě přemýšlíte nad tím, že je váš byt už trochu okoukaný, možná působí poněkud neútulně, nebo jste jen zatoužili po změně. Vytvořit z bytu nebo domu útulnou oázu není nic těžkého. Stačí se držet několika základních pravidel a dílo se podaří. Někdy není třeba nákladná rekonstrukce, ale pouze změna drobných detailů.

Jak začít a čeho se vyvarovat?

  • Pohled jinýma očima:  Zkuste se po svém bytě, ve všech místnostech, projít, jako byste zde byli poprvé. Nebo si přizvěte kamarádky či odborníka. Zkrátka a dobře, dívejte se na jeho uspořádání, funkčnost i detaily jako úplně cizí člověk. Možná zjistíte, že je nábytek uspořádán nelogicky, některá místa působí prázdným dojmem nebo by šla využít lépe.
  • Inspirace není nikdy dost: Prohledejte internet, navštivte prodejny nábytku a dekorací, kupte si pár magazínů, otevřete Pinterest. Hledejte a zkoumejte, co vás osloví.
  • Vytvořte si představu: Inspirace přichází znenadání a nikdy nevíte, co vás může okouzlit. Přesto byste měli mít alespoň hrubou představu o tom, co chcete změnit a inovovat. Bude se vám lépe pracovat a dokážete si vytvořit ucelenější dojem.
  • Vše nemusí být nové: Nemusíte utrácet horentní sumy za nový nábytek, pátrejte v antikvariátech, nebo pokud jste zruční, předělejte vaše současné křeslo nebo stůl. Stačí třeba jen nový nátěr.
  • Doplňky dělají hodně: Obklopte se věcmi, které se vám líbí, dělají radost a jsou potěchou pro oči. Nikdy to s nimi ale nepřehánějte, aby prostor nepůsobil přeplácaným dojmem s množstvím podnětů, což by vás mohlo unavovat.
  • Dejte na své pocity: Ve svém bytě žijete vy a nikdo jiný. Nenechte se ovlivňovat radami mnoha lidí, kteří by jistě něco změnili nebo udělali jinak. Záleží na tom, abyste se zde cítili dobře vy sami.

 Maličkosti dokáží zázraky

Někdy stačí pouze vymalovat, pořídit nové závěsy, potáhnout znovu gauč nebo pořídit pár doplňků a interiér se zcela promění. Někdy až k nepoznání. Nebojte se experimentovat, místo klasické bílé barvy použijte na stěny něco odvážnějšího. A tím nemyslím křiklavou brčálovou barvu, ale jedna světle šedá nebo krémová barva dokáže místnost oživit více, než si myslíte. Obklopte se věcmi, které máte rádi. Milovníka umění potěší obraz na stěně, hudební nadšenci ocení koutek s gramofonem. Snažte se prostor maximálně využít, aby byl nejen krásný, ale i praktický. To však neznamená zaskládat byt nepotřebnými věcmi a lapači prachu. Nic by se nemělo přehánět, myslete i na pozdější úklid. Pokud jste bezradní, nebojte se požádat o radu bytového architekta či jiného odborníka, který vám pomůže nejen s estetickou stránkou, ale i s funkčností.

Oáza nejen na pohled

Svůj domov vnímáte všemi smysly hned, jakmile do něj vstoupíte. Nezaujme pouze váš zrak, ale i čich a hmat. Vyzkoušejte aroma lampy, difuzéry či osvěžovače vzduchu s příjemnou vůní. Neměla by být příliš výrazná, aby vás po chvíli nerozbolela hlava. Na trhu je k dostání mnoho variant, které provoní místnost vaší oblíbenou vůní, škála výběru je opravdu rozmanitá. Pokud máte podlahy z linolea či jiného materiálu, umístěte před postel nebo do obýváku předložku s dlouhými chlupy nebo kůži. Bude působit efektivně a v ložnici to přinese i praktické využití, obzvlášť, pokud neradi spíte s ponožkami. V zimních měsících nebudete muset stoupnout na studenou podlahu. V koupelně můžete zvážit podlahové topení, které jistě oceníte. A protože i drobné změny mohou být někdy finančně nákladné, rychlá půjčka do výplaty se o vše postará za vás. Nebankovní půjčky bez registru jsou skvělou volbou, pokud potřebujete menší částku pro pořízení nábytku a doplňků. Půjčka online je výhodná a navíc ji můžete sjednat i přes internet, z pohodlí domova a nemusíte se zabývat zbytečným papírováním a zdlouhavými návštěvami v bance.