Ostatní

Jak proměnit balkon v užitkovou zahradu?

Jak proměnit balkon v užitkovou zahradu?

Mít svou vlastní bio zeleninu kdykoliv po ruce je snem mnoha z nás. Jenže jak všichni víme, k pěstování ovoce a zeleniny potřebujeme prostor. Okolo domu jej bývá dost, avšak okolo bytu moc ne. A koupit si nějakou zahrádku, když bydlíme v bytě, není ani levné a mnohdy ani praktické. Ovšem pokud máme terasu, balkon nebo alespoň prosvětlenou halu, můžeme si vypěstovat spoustu bio zeleniny i drobného ovoce, které bude lahodné a hlavně opravdu zdravé.

Bio pěstování je „nej“!

Kvalitu ovoce a zeleniny začínáme sledovat zejména v období, kdy přecházíme na zdravější životní styl, nebo když máme malé děti, kterým přirozeně chceme dopřát to nejlepší. Tehdy začínáme více pokukovat po regálech s bio zeleninou a ovocem, ale také pak necháváme obchodech více peněz. Bio ovoce i zelenina jsou poměrně drahé, a to i přesto, že už bývají docela pravidelně zařazovány do cenových akcí supermarketů, jak si můžete ověřit třeba v Tesco letáku na příští týden.

Jedním ze způsobů, jak své peněžence ulevit, je založit vlastní bio zahrádku na terase nebo na balkoně. Ano, na začátku to sice spolkne peníze navíc, ty je nutné investovat do nádob k pěstování, do zeminy, semínek, sazeniček a organického hnojiva, ale tohle se děje opravdu jen na začátku. Pak už budete pouze pěstovat a sklízet.

Jak začít s proměnami?

Pokud chcete ze svého balkonu, terasy nebo haly udělat místo k pěstování bio ovoce a zeleniny, budete muset prostor nejdříve alespoň trochu vyklidit, aby tu vzniklo místo pro pěstební nádoby. Některé velké budou na zemi, ale pořídit můžete i menší, závěsné, díky nimž budete pěstovat zeleninu i ovoce na patra, čímž využijete prostor k pěstování skutečně na maximum.

Pak si sestavte seznam (drobného) ovoce a zeleniny, které byste si chtěli vypěstovat. Zjistěte si jejich nároky na prostor, živiny, světlo a zálivku. Podle toho můžete snadno sestavit prostorový plán, kam co umístíte a jaké nádoby k pěstování pořídíte.

Ty základní truhlíky, které k pěstování v mnoha případech dokonale postačí, můžete výhodně nakoupit v cenových akcích i v supermarketech, stačí sledovat jejich nabídku. Například leták Penny každoročně přichází s výhodnými nabídkami pro zahrádkáře, a to nejen v oblasti nádob k pěstování, ale i zeminy, hnojiv nebo semínek.

Předpěstovat doma, na balkon dát až po zmrzlých

Zelenina, která snese nižší teploty, může růst na balkoně už od března. Jsou to ředkvičky, cibule, jarní česnek, hrášek nebo saláty. Pokud se pustíte do pěstování zeleniny, která vyžaduje předpěstování, nechte semínka vyklíčit doma a i sazeničkám poskytněte domácí prostředí. Kedlubny mohou pak celkem brzy ven na balkon, ale okurky, cuketa, papriky a rajčata vždy až po zmrzlých.

Z ovoce se na balkonu bude nejlépe dařit jahodám. Ale můžete sáhnout i po menších borůvkách, keříčkových brusinkách nebo třeba goji. I převislé odrůdy moruší nebo menší maliny či ostružiny se na balkoně mohou dobře ujmout.

Využijte zeleninu s krátkou dobou vegetace i celosezónní keříky

Při pěstování zeleniny na balkoně je vhodné kombinovat jak zeleninu, která roste jen několik týdnů, tak i tu, která na balkoně vydrží třeba půl roku. Takže zatímco v jedněch pěstebních nádobách budete střídat saláty, špenát, roketu, mizunu nebo třeba vodnici či kedlubny, jiné si vyhradíte na celosezónní obsazení paprikou, rajčetem, cuketou, dýní či okurkami.

Mnoho druhů zeleniny můžete pěstovat v patrech nad sebou, bylinky nevyjímaje. A jiné zase může díky jejich liánovitým výhonům vést po stěně, a získat tak pro ně velkou plochu, aniž byste se omezovali v dalším využití balkonu.

Nemáte balkon ani terasu? Zkuste nakličování!

Pokud nemáte možnost pěstovat bio zeleninu na balkoně či na terase a chybí vám větší, hodně prosvětlená místnost, zkuste na to jít od lesa a pořídit si nakličovací misky. Naklíčit můžete nechat spoustu druhů semínek.

Klíčky a výhonky jsou koncentrovaným zdrojem vitamínů a enzymů. Lžíce naklíčené ředkvičky vydá za celý velký svazek ředkviček, takže ve výsledku výrazně ušetříte a ještě si budete dopřávat klíčky v bio kvalitě. Balení semínek totiž vystačí na několik lžic klíčků a sáček semínek bývá levnější než svazek ředkviček z nabídky supermarketu.