Zahrada

Jak pěstovat pryšec skočcový a na co si dát pozor?

Jak pěstovat pryšec skočcový

Zatímco ve světě je pryčec skočcový považován za planou rostlinu a plevel, v českých zahradách se pěstuje jako okrasná rostlina. Odkud pochází a jak ho pěstovat?

Původ a rozšíření

Pryšec pochází z Asie, ale odtud se začal postupně šířit do dalších koutů světa a nyní je možné na něj narazit také v Severní i Jižní Americe, na Novém Zélandu a v jižní Evropě. Na pryšec můžete narazit na loukách i v zastavěných oblastech, kde roste jako plevel v okolí budov.

Kde se pryšci daří

Pryšec skočcový má rád přímé sluneční světlo i stín a nemá žádné požadavky na kvalitu půdy. Dobře se mu bude dařit skutečně kdekoliv, což je také důvodem toho, proč ho můžete potkat skutečně téměř kdekoliv. Jakmile se někde usadí, obtížně se ho zbavíte. To je dobrá zpráva zejména pro ty z vás, kteří si ho chtějí vysadit do zahrady jako okrasnou rostlinu.

Vzhled

Rostlina je zajímavá svým poměrně vysokým vzrůstem. Může vyrůst až do výšky jednoho a půl metru. Pryšec má pevnou lodyhu, která je hustě porostlá listy. V období od května do června se na rostlině objevují drobné květy žlutozelené barvy.

Proč pěstovat pryšec skočcový?

Dříve se věřilo tomu, že pryšec skočcový odpuzuje krtky a hlodavce, a proto si ho lidé vysazovali do zahrad skutečně ve velkém. Dokonce si díky tomu vysloužil i přezdívku krtčí rostlina. Nicméně tuto jeho vlastnost se nepodařilo potvrdit, proto na to raději nespoléhejte. Dalším důvodem, proč byl v minulosti pryšec skočcový natolik oblíbený, bylo jeho využití v lidovém léčitelství. Lidé po něm sahali při léčbě kuřích ok a bradavic, ale také ho využívali pro jeho silné projímavé účinky.

Moderní využití pryšce

V moderní společnosti se uvažuje nad tím, že by pryšec mohl sloužit jako biopalivo. V souvislosti s tím už proběhla řada studií a testů, ale stále se jedná o proces, jenž je nutné zefektivnit a řádně propočítat.

Na co si dát pozor

Jakmile dojde k poranění rostliny, vytéká z ní bílá latexová míza. Ta sice poměrně brzy na vzduchu ztuhne, ale při kontaktu s kůží může způsobovat podráždění. Pozor si dávejte zejména na kontakt latexové mléka a sliznic. Může totiž dojít k velmi bolestivým zánětům. Všechny části rostliny jsou jedovaté, a proto není vhodné pryšec vysazovat do zahrad, ve kterých se volně pohybují malé děti a zvířecí mazlíčci.

Jak poznat otravu pryšcem?

Pryšec skočcový je sice krásný a ozdobí každou zahradu, ale při kontaktu či dokonce požití některé jeho části může dojít k otravě. Jak odhalit otravu pryšcem? Projevuje se následujícími způsoby:

  • průjmem
  • zvracením
  • křečemi
  • podrážděním pokožky i sliznic
  • puchýřky na kůži

Některé druhy pryšců mohou při kontaktu s očima způsobit slepotu a někdy může dokonce nastat smrt. Při jakékoliv manipulaci s rostlinou proto raději vždy používejte rukavice.

Zajímavosti o pryšci

Protože pryšec skočcový se využívá už mnoho let, ví se o něm mnoho zajímavostí.

  • Dříve se pryšec skočcový nazýval pryšec křižmolistý, někdy též křížmostojný. Toto pojmenování bylo odvozeno od postavení listů na lodyze. Současné pojmenování je vychází ze způsobu, jakým se pryšec skočcový rozšiřuje. Na velkou vzdálenost je schopný vrhat semena, která následně zakoření a vyrostou z nich nové rostliny. Nedivte se, že po vysazení jedné či dvou rostlin pryšce do zahrady, se jich u vás příští rok objeví více.
  • Protože kontakt latexové mízy s pokožkou způsobuje nevzhledné a bolavé puchýře, využívali toho v minulosti žebráci. Dobrovolně se potřeli mízou, čímž se snažili v kolemjdoucích vyvolat lítost.

Pryšec skočcový je rostlinou, jenž vyrůstá do výšky a díky svému vzhledu je ozdobou každého záhonu. Zacházejte s ním ale velice opatrně a vždy používejte ochranné rukavice.

Zdroj textu: www.wlgf.org, plants.ces.ncsu.edu

Zdroj foto: www.freepik.com