Ostatní

Jak na rekonstrukci bytového jádra

Bytová jádra v panelácích mohou představovat pro nájemníky i vlastníky palčivý problém. Jedná se o prefabrikované, tedy hromadně vyrobené celky koupelen a záchodů, které se připravují mimo staveniště, nejčastěji v továrnách. Poté se na místo převezou a namontují se až do nově postaveného objektu. V našich končinách byla tato metoda hojně využívána za éry komunismu až do roku 1990.

Demoliční práce a umakartová jádra

Bytová jádra byla obvykle dostupná ve dvou vyhotoveních – umakartovém a železobetonovém. Který z těchto typů máte doma poznáte snadno. Jednak podle zvuku, ale i podle označení písmenem. Umakartová jádra se zpravidla označovala písmenem B, za nímž následovala číslice. Pokud vlastníte takové umakartové jádro, není třeba vám popisovat nevýhody s ním spojené, tedy krátká životnost, nízká zvuková izolace, nevzhledné prohýbání a kroucení materiálu v důsledku vlhkosti, vznik plísní. Zkrátka a dobře, nejvyšší čas na rekonstrukci, pokud vás tyto problémy trápí. Demoliční práce spojené s likvidací staré koupelny může zajistit specializovaná firma. V dnešní době již nejsou drobné demoliční práce díky moderním technologiím ničím náročným.

Jak zařídit koupelnu v malém prostoru?

V panelákových bytech je a pravděpodobně vždy bude problém s nedostatkem místa. Na koupelnu je obvykle vyhrazen malý prostor, proto se snažte jej maximálně využít. Rozhodněte se, zda preferujete vanu či sprchový kout. Zařízení jako je pračka či sušička volte spíše v menších rozměrech, stejně tak i umyvadlo. Využijte prostor až ke stropu a pořiďte si vysoké skříně, do vyšších polic můžete umístit ručníky, prádlo nebo kosmetiku, které příliš nepoužíváte. Samozřejmě je třeba řešit i problém s vlhkostí, přistupte proto při rekonstrukci ke kvalitní hydroizolaci, zvažte možnost odvětrávání a pořiďte si do zásoby odvlhčovače vzduchu. Po každé koupeli nechejte místnost dýchat a nezatěžujte ji dalšími nevhodnými činnostmi, jako je třeba sušení prádla. Voda obsažená v mokrých svršcích může zvýšit koncentraci vlhkosti. Zvolte kvalitní obklady, které budou dotvářet celou místnost. Raději se vyhněte křiklavým barvám a přemýšlejte i nad funkčností, aby se vám kachličky dobře omývaly a udržovaly v čistotě. Podle obkladů a barvy stěn se může odvíjet i výběr dalších koupelnových doplňků.

Jak si zpříjemnit čas při koupeli?

  • Kvalitní textil: Vybírejte vždy ručníky, které jsou schopny plně a funkčně absorbovat tekutiny. Umělé materiály tuto schopnost obvykle nemají nebo jen velmi nízkou. Abyste se v rodině nehádali, který ručník komu patří, můžete je nechat opatřit jménem každého člena rodiny. Po koupili, zejména v zimních měsících, oceníte i župan a teplé pantofle či ponožky. Rozhodně byste neměli zapomínat na předložku či koberec u umyvadla, vany nebo sprchového koutu. Mohou zabránit nepříjemným úrazům. Ty speciální jsou vybaveny i protiskluzovými přísavkami, které pomáhají předcházet pádům a uklouznutí na mokrém povrchu.
  • Nábytek: V koupelně a na toaletě to s nábytkem nepřehánějte, tyto místnosti nejsou určeny ke skladování většího množství věcí, už jen z důvodu nedostatku místa a zvýšené míře vlhkosti. Skladujte zde jen to nejnutnější, ručníky, kosmetické a čistící přípravky. Celý interiér ale můžete oživit funkčními doplňky, například designovým košem na špinavé prádlo.
  • Doplňky: Pár okrasných maličkostí dokáže udělat divy. Svícen, aromalampa, solná lampička, zajímavé držáky na žíňky. Navíc vás tyto drobnosti nemusí stát horentní sumy, v dnešní době je lze sehnat v obchodních řetězcích v nějakých sezonních výprodejích doslova za hubičku.