Ostatní

Chystáte se k rekonstrukci? A chcete ušetřit?

Pokud váš byt, dům, chata či chalupa volají po rekonstrukci nebo pokud zrovna stojíte před stavbou nového domu, určitě jste už přemýšleli nad tím, jak co nejvíce ušetřit. A co takhle kromě ušetřených pár korun ještě pomoct planetě, která už volá po nějaké změně? Zkuste si na střechu domu nebo chaty pořídit fotovoltaické panely, které budou přeměňovat sluneční záření na elektrickou energii. Pak už budete osvobozeni od nekončících záloh komerčním společnostem a budete moci využívat elektřinu svou vlastní. A pokud je vám i tohle málo, lze využít i jiné obnovitelné zdroje, není jich málo!

Jak na to?

Nejrozšířenějším typem využívání obnovitelných zdrojů u nás jsou sluneční elektrárny. Dodávají se ve formě fotovoltaických panelů, které se rozmístí nejčastěji na střechu objektů a ty přeměňují sluneční paprsky na elektřinu. Není to ale vše, fotovoltaiku můžete napojit i na dobíjecí baterie, které budou absorbovat přebytečnou energii a uvolní ji postupně ve chvílích, kdy bude slunce nedostatek, například v noci nebo za deštivého počasí. Stanete se tak absolutně nezávislými na komerčních poskytovatelích elektřiny a svou elektřinu využijete jen pro své vlastní účely. Dokonce ji můžete posílat i do sítě, ale tuto možnost příliš nedoporučujeme, protože výkupní ceny jsou natolik nízké, že se vám to nevyplatí.

Jsou obnovitelné zdroje budoucnost?

Už několik dekád se vážně řeší hrozba vyčerpání neobnovitelných zdrojů energie. Mezi ně patří fosilní paliva (nafta) nebo třeba uhlí, jedná se tedy o zdroje, které jsou v lidském časovém měřítku vyčerpatelné. Proto je kladen stále větší důraz na elektrárny, které přetvářejí v energii obnovitelné zdroje, tedy ty, které jsou naopak nevyčerpatelné a přirozeně se obnovují. Mezi ně patří:

  • Sluneční energie, zmíněná výše, pomocí fotovoltaických panelů.
  • Větrná energie: Větrné mlýny jsou rozesety po krajině, jejich otáčením vzniká elektřina.
  • Vodní energie: Využívání vodních toků je také nezaměnitelným zdrojem.
  • Biopaliva: Vznikají využíváním sloučenin uhlíku z živých organismů.
  • Geotermální energie: Zde je využíváno teplo vzniklé z magmatu pod povrchem země.
  • Energie přílivu: V našich krajích prakticky nedostupný typ.

Hurá do toho!

Může se zdát, že počáteční vklad je příliš vysoký, ale vězte, že se skutečně vyplatí. Nejenom, že nakonec budete smýšlet a fungovat ekologicky, brzy se vám vynaložené náklady vrátí a začnete na vlastní elektrárně profitovat. Dokonce můžete využít i státní dotaci, která pod názvem Nová zelená úsporám pokryje až 150 000 korun, které můžete na vytvoření svého zdroje elektřiny použít. A jak jsme si už řekli, není třeba se omezovat jen na mnohdy nevzhledné fotovoltaické panely na střechách, využít můžete i energii větrnou.