Ostatní

Jak dobře a spolehlivě zrenovovat parkety

Máme – li doma dřevěné parkety, máme dokonalou a velice kvalitní podlahu a možná to ani nevíme. Jejich popularita byla na výsluní v 70.letech minulého století, ale i nyní se opět dostávají do popředí. Dřevo je stavebním materiálem už od nepaměti a pokud se jedná o dřevěnou podlahu, máme zde kvalitní podlahu, která nám může ještě dlouho posloužit.

Jak tedy podlahu oživit?

Určitě chceme, aby podlaha vypadala opět jako nová. Dokonce i kvalitně položená a hladce naleštěná parketová podlaha časem ztrácí svůj reprezentativní vzhled díky fyzikálním, chemickým a mechanickým účinkům. Nemusíme ji nutně vyměňovat za novou, postačí, když ji dobře a hlavně správně zrenovujeme. Můžeme se o to postarat sami, ale musíme zde konstatovat, že to není zrovna jednoduchá práce. Pokud bychom chtěli,aby výsledek byl co nejlepší,je jistě vhodné oslovit profesionální firmu, která má tyto služby ve svém portfoliu. Navíc takové firmy disponují vhodnou a moderní mechanikou, která je zde opravdu potřeba, profesionální pracovní týmy jistě ví, jak na to, a v neposlední řadě bude jejich provedená práce opravdu kvalitní.

Renovace parket

Během provozu podlahy prkna vypadnou nebo se uvolní, a díky neustálé změně teplotního režimu se parkety začnou rozpadat a dokonce i vrzat. Mezi povrchovými prvky se objevují mezery různé velikosti. Renovace parket je mnohem výhodnější než celá výměna podlahy. Tato práce zahrnuje lokální výměnu poškozených parketových dílců, kompletní broušení povrchu dřevěné podlahy a následné nanesení ochranných vrstev, laku nebo oleje. Taková renovace parket je schopna eliminovat nejběžnější závady a opotřebení dřevěných podlah. Náklady na opravu starých parket jsou stanoveny individuálně, poté, co technik odborné firmy zjistí rozsah poškození.

Druhy oprav parket

 

V závislosti na složitosti a objemu nadcházejících oprav dřevěných parket můžeme tuto činnost rozdělit do tří skupin:

  • Aktuální opravy. Provádí se pravidelně po určité době provozu.
  • Střední oprava. Zřejmé poškození na parketách, podlaha vrže, povrch je vybledlý, objeví se mezery.
  • Generální oprava. Důvodem pro začátek takové renovace je dlouhodobé využívání podlahy nebo náhlého zhoršení podlahy, například v případě, že v místnosti došlo k povodni. Pod generální opravou rozumíme kompletní výměnu staré podlahy.

Odborná firma

Pokud chcete, aby podlaha sloužila po celá desetiletí a měla krásný vzhled, je třeba provést pravidelnou opravu parketových podlah za účasti odborníků každých 3-5 let. Pokud bychom chtěli provést renovaci vlastníma rukama, hrozí zde trvalé poškození parket a vzhledem k tomu, že nemáme zřejmě žádné odborné zkušenosti s touto prací, měli bychom vše přenechat raději odborníkům.

Poškození parketových podlah může být snadno odstranitelné – například škrábance a drobné promáčknutí jsou možné dobře zakrýt retušováním pomocí speciálních tužek, které jsou vyráběny ve všech barvách a odstínech pro podlahovou desku.

Etapy renovace

Určitě se celá renovace neobejde bez kvalitního broušení podlahy, před kterým se musí veškeré nedostatky samozřejmě odstranit. Praskliny a mezery se musí vytmelit speciálním tmelem, který se po zaschnutí může dokonale a dohladka vybrousit. Následuje čištění a vysátí přebytečného prachu. Teprve potom je možné podlahu ošetřit lakem nebo voskem. Zaručíme tak parketám skvělou ochranu na dlouhá léta.