Tipy & rady

Jak se zbavit plísně

Plíseň na zdi

Problém s plísní trápí spoustu domácností. První chyba, které se můžeme dopustit, je plíseň setřít hadrem a doufat, že se již neobjeví. Jak se plísně zbavit, co dělat, pokud je již prorostlá, jaká je prevence proti vzniku plísní a co je kondenzační vlhkost, které se potřebujeme zbavit?

Pokud výskyt plísní v domácnosti řešíme pouze setřením hadrem, nejenže se plísní nikdy nezbavíme, ale také si zaděláváme na rakovinu. Spóry plísní, které rozvíříme setřením, totiž má co do činění s respiračními obtížemi i mnohem vážnějšími nemocemi. Jak se jí zbavit?

Lehčí forma plísně

Lehčí forma se nepozná tak, že plíseň jde snadno setřít hadrem – to platí i u plísně prorostlejší. Pokud ale plíseň setřeme a o zeď začneme pořádně pečovat, již se neobjeví. Tato forma většinou vznikne kondenzační vlhkostí, tedy vlhkostí vytvořenou a zadržovanou v místnosti, například naším dýcháním.

 1. Nasadíme si rukavice, brýle a respirátor. Plíseň se do našeho těla může dostat i očima.
 2. Otevřeme okno či okna dokořán, ale dveře necháme zavřené, předejdeme napadení ostatních místností.
 3. Vezmeme tašku a všechny plesnivé věci vložíme do ní. Plyšáci i oblečení se dají vyprat, jde pouze o přenesení těchto věcí do koupelny, aniž bychom intoxikovali další místnost.
 4. Připravíme si kbelík s vodou a neagresivním mycím prostředkem, ideálně na mytí nádobí.
 5. Do této vody namočíme hadr, vyždímáme a začneme stírat plíseň. Čím méně síly, tím lépe, a to kvůli spórám.
 6. Suchým hadrem vysušíme zeď.
 7. Použijeme vysavač k vysání spór.
 8. Všechny hadry dáme do sáčku a vyhodíme do popelnice.
 9. Necháme zeď uschnout.
 10. Nakonec pečlivě umyjeme veškerý nábytek i podlahy, v případě ložnice vyměníme povlečení.

Plíseň prorostlá do omítky

Tady je to trochu těžší. Nejlepší řešení je strhnout barvu až na omítku a na tu nastříkat speciální přípravek proti plísni. Pozor, pokud to budeme opakovat mnohokrát, omítku můžeme poškodit, a navíc v této místnosti ze zdravotních důvodů nebudeme moci přebývat minimálně 2 dny. Šetrnější řešení je koupit si malířskou barvu (kterou stejně musíme koupit) a přípravek nastříkat přímo do ní, promíchat a malovat.

Pokud ani to nepomůže, nezbývá než si zaplatit firmu, která nám zeď probourá na panel. Pokud jsme družstevník, hradí to družstvo, ale pouze v případě, že nám nedokážou naši vinu. Udělají cokoli, aby nám nevyhověli. Také nastoupí s vlhkoměrem, měli bychom tudíž snížit kondenzační vlhkost ještě předtím, než učiní první návštěvu u nás doma.

Kondenzační vlhkost

Nejvíce vlhkosti je v místnosti, kde přebýváme nejvíce, v ložnici a v koupelně. Je to vlhkost, kterou produkujeme my sami, ať už procesem dýchání či koupáním se příliš dlouho v příliš horké vodě. V době vaření rovněž počítejme se zvýšenou vlhkostí.

Je možné si zakoupit teploměr a vlhkoměr v jednom, a to téměř na každém rohu. Koupíme si jich více a rozmístíme do jednotlivých místností, i tam, kde plíseň nevidíme. Hodnota vhodná pro vznik plísně je sedmdesát procent. Pravidelně větráme, a to v menších intervalech pěti minut alespoň dvakrát za hodinu. Máme-li s vlhkostí problém, lze si koupit speciální krabičky na okna (nejsou vidět).

Prevence proti plísni

Jakmile jsme se plísně zbavili, je zapotřebí o postižená místa důkladně pečovat.

 • Zbavíme se děr kolem oken.
 • Po koupeli vysušíme stěny.
 • Pravidelně větráme – doma otevřeme všechna okna i dveře.