Věnujete svému trávníku péči, pravidelně ho zastřiháváte a děláte maximum pro to, aby vypadal dokonale, ale přesto se vám to zcela nedaří? Možná se dopouštíte některé z následujících chyb.
Nesekejte mokrou trávu
Rádi se do sekání trávy pouštíte ihned po ránu nebo naopak po setmění? Je zcela pochopitelné, že v létě se chcete vyvarovat práci na žhavém slunci, nicméně sekání vlhkého trávníku není činností, kterou byste měli běžně praktikovat. Ráno a večer padá rosa, která stébla trávy zatěžuje. Jakmile se pustíte do sekání vlhké trávy, napomáháte šíření chorob, riskujete uklouznutí a také můžete trávník posekat nerovnoměrně.
Pozor na tupé nože v sekačce
U sekání trávy ještě chvíli zůstaneme, protože právě to, zda ji sekáte správným způsobem, má největší vliv na vzhled a kvalitu trávníku. Než se pustíte do sekání, zkontrolujte si ostrost nožů v sekačce. Tupé nože zanechají trávu okousanou a okraje jednotlivých stébel brzy zežloutnou. Odborníci se shodují na tom, že je vhodné sekačku brousit dvakrát ročně.
Přehnané hnojení trávníku
Hnojení trávníku je dobré, protože podporuje jeho růst a hustotu, ale všeho moc škodí. Pokud trávník hnojíte příliš často, může změnit barvu z čerstvě zelené na hnědou a přehnojení dokonce může vést k trvalému poškození kořenů. Při nákupu hnojiva na trávník se vždy držte návodu. Důležité je totiž také správné načasování. Pokud například trávník přihnojíte dusíkatým hnojivem, jenž podporuje růst, na podzim, tráva sice krásně vyroste, ale s příchodem prvních mrazíků zbytečně zmrzne.
Pozor na zálivku
Jak často trávník zaléváte? Pokud každý den zapnete na pár minut hadici s vodou nebo zavlažovač, může se u vaše trávníku vyskytnout mělký kořenový systém. Mělké trávníky jsou sice často k vidění a jsou oblíbené zejména díky svému estetickému vzhledu, nicméně mezi jejich zápory patří celkově menší odolnost a zejména nižší odolnost vůči suchu. Čím častěji totiž trávník zaléváte, tím je méně odolný vůči suchu a musíte mu pravidelnou zálivku dodávat nonstop. Co s tím? Trávník zalévejte méně často, ale o to vydatněji. Úplně stačí, když budete trávník zalévat jednou či dvakrát týdně po dobu jedné hodiny. Tím dodáte trávníku dostatečnou vláhu. Ovšem zálivku můžete zcela vynechat, pokud v oblasti vašeho bydliště pravidelně prší a trávník má dostatek přirozené vláhy díky dešti. Pozor si dejte také na to, kdy trávník zaléváte. Dodávejte mu zálivku ráno nebo večer, nikdy ale ne přes poledne.
Ignorujete spadané listí
S nástupem podzimu se může váš trávník ztratit pod nánosem opadaného listí. Neustálé odstraňování spadaného listí z trávníku je sice otravné, nicméně nezbytné. Čím déle necháte na trávníku spadané listí, tím více riskujete výskyt plísní, hniloby a také žloutnutí trávníku.
V zimě na trávník zcela zapomínáte
Během zimy, kdy je trávník schovaný pod vrstvou sněhu, na něj mnoho lidí nebere ohledy a používá sůl, s jejíž pomocí sníh snáze roztaje. Bohužel si neuvědomují, že sůl se následně s vodou vyplaví do půdy a může poškodit trávník. Poškození trávníku od soli poznáte podle hnědých skvrn a mrtvé trávy. Odborníci nedoporučují ani chůzi po promrzleném a naopak i po podmáčeném trávníku. V obou případech může dojít k jeho poškození.
Péče o trávník není žádná věda. Stačí dodržovat základní doporučení a můžete se radovat ze svěže zeleného trávníku od jara do podzimu. Trávník nevyžaduje nadměrné zalévání ani přehnané hnojení a nejlepší je pustit se do jeho údržby, když jsou stébla trávy suchá a narovnaná.
Zdroj textu: www.howstuffworks.com, www.familyhandyman.com
Zdroj foto: www.freepik.com