Ostatní

Čerpadla vybírejte jen u odborníků

Čerpadla nebo také pumpy jsou mechanická zařízení, která jsou poháněna většinu elektromotorem. Ten dodává nasávané vodě potřebnou energií, aby se přepravila od zdroje na místo spotřeby. Čerpadla nebo domácí vodárny se uplatňují také jako náhrada veřejného vodovodu v odlehlých místech. Pokud jde rodinný dům nebo rekreační chalupa postavena na odlehlém místě či na okraji obce, kam není zaveden vodovod, je domácí vodárna ideální nejen jako náhrada vodovodu, ale i z hlediska úspory nákladů na vodné a stočné. Podmínkou je samozřejmě stuedna s pitnou vodou, ovšem čerpadla či domácí vodárny slouží i k čerpání a rozvodu užitkové vody z přírodního zdroje, nebo z nádrže s dešťovou vodou.

Vybírejte u odborníků

Při výběru vhodného čerpadla nebo domácí vodárny je třeba brát v úvahu celou řadu faktorů. Proto je dobré obrátit se na odborníky jako je například společnost František Janek – VODA, který provozuje prodejnu a servis v Poděbradech. V prodejně nabízí pouze kvalitní výrobky renomovaných značek, jako je Grundfos, DAB, Wilo, Calpeda nebo Sigma. U těchto čerpadel a domácích vodáren provádí také opravy a záruční i pozáruční servis. Pro tyto účely má k dispozici moderní vybavení, což je spolu s dlouholetými zkušenostmi pracovníků zárukou perfektní kvality provedení opravy čerpadel a jejich servisu.

Druhy čerpadel

Čerpadla se liší především účelem použití a pak také typem pohonu. V minulosti se používala čerpadla poháněná lidskou nebo zvířecí silou. Později to byla čerpadla s benzínovým nebo naftovým motorem. V současnosti se pro běžné účely používají nejvíce elektrická čerpadla. Podle účelu použití rozlišujeme čerpadla ponorná, kalová či zahradní.

  • Ponorná čerpadla – v domácnostech se používají k čerpání vody ze studny, z vrtu, z nádrže na dešťovou vodu. Pokud je v dosahu bydlení vhodný zdroj vody v podobě potoka, řeky či rybníka, může ponorné čerpadlo sloužit k čerpání a dopravě užitkové vody
  • Kalové čerpadlo – jeho konstrukce je uzpůsobena k čerpání znečištěné vody ze zatopených sklepů, výkopů, dále splašků ze septiků a jímek, ale také třeba vody z bazénů.