Ostatní

Vybíráme žaluzie – jaké zvolit do svého domu?

Bez žaluzií to asi ani nejde. Zvykli jste si na ně, jsou takřka běžnou součástí snad každé domácnosti, ať už jsou ve venkovní podobě, nebo vnitřní podobě, kdy je máte na oknech, balkónových dveřích a podobně. Moderní interiéry se zbavují záclonek a závěsů, proto by žaluzie neměly chybět snad nikde. Napomáhají mírnit slunce, když je to potřeba, umí zatemnit místnost a vy tak můžete spát i během dne, odpočívat a podobně. Pakliže nyní přichází ta doba, kdy si vybíráte kompletně nové žaluzie do svého interiéru, je určitě dobré, když se nad tím zamyslíte. Jaké pořídit? Na co klást důraz?

K čemu slouží?

Jsou skvělou ochranou před sluncem, před zvědavými sousedy, kteří se snaží nakouknout do vašeho obydlí, co tam máte či co právě děláte, přinášejí tedy určitou dávku soukromí. V létě jsou naopak dobrými pomocníky při ochlazování interiéru, umí zmírnit intenzitu slunečních paprsků a vyhřívání interiérů. Žaluzie jsou zkrátka neocenitelným pomocníkem v tomto ohledu. Pořizujete si je také vy? Pak je dobré vědět, zda to budou venkovní kousky, nebo ty vnitřní. Kousky vnitřní neboli interiérové mají jednoduché ovládání, bývají cenově dostupné. Kladou důraz především na kvalitní provedení a dlouhou životnost, ale také na moderní vzhled, díky čemuž nebudou vypadat nepatřičně, ale splynou s designem interiéru.

Vybírat můžete hned z několika variant, horizontální, plisé, vertikální, japonské posuvné stěny, látkové rolety a podobně. Nejrozšířenějším typem ochrany proti slunci bývají horizontální žaluzie. Ty bývají vyráběny z nejrůznějších materiálů, především z hliníku a pro jejich jednoduchost, lehkou ovladatelnost a cenovou dostupnost jsou nejvíc využívané. Jsou nenáročné na údržbu, ovládají se řetízkem, můžete tedy regulovat množství slunečních paprsků a světla podle vašeho vlastního uvážení. K dispozici jsou v několika různých odstínech.