Hledáte si novou práci nebo přivýdělek k práci stávající a nabízí se vám možnost pracovat na dohodu o provedení práce. Víte, co všechno s takto sepsanou pracovní smlouvou souvisí?
Dohoda o provedení práce (DPP)
Tento způsob výdělku se využívá především pro zaměstnání příležitostná a dpp smlouva je je ideální jako přivýdělek pro studenty, důchodce či maminky na mateřské dovolené. Její výhodou je jednodušší administrativa nebo nižší či žádné zdanění. Dohoda o provedení práce vzor musí být uzavřena písemně a to po vzájemné dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Dohoda o provedení práce 2018 stanovuje rozsah práce, který nesmí přesáhnout 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele, i když se jedná o více dohod.
Finanční podmínky
V případě, že výše měsíčního příjmu je nižší než 10 000 Kč, zaměstnanci se nestrhává zdravotní a sociální pojištění. Pokud jste osoba bez zdanitelných příjmů – nemáte stálé zaměstnání nebo za vás zdravotní pojištění nehradí stát, musíte si jej hradit vy a to i při výdělku nižším, než 10 000 Kč měsíčně.
Daně a DPP
Výdělek do 10 000 Kč za měsíc bez podpisu daňového prohlášení je daněn 15%, daně dál řešit nemusíte a tento příjem také není potřeba uvádět v daňovém přiznání.
V případě podpisu daňového prohlášení je vám strhávána daň zálohová a vy pak můžete uplatňovat slevy.
Při výdělku nad 10 000 Kč je vám odečteno zdravotní a sociální pojištění a jiné podmínky platí i pro daně. Více informací naleznete na portálu vimvic.cz.
Výpověď při DPP
Pokud nebudete s prací či pracovními podmínkami spokojeni, můžete dát výpověď a to bez udání důvodů. Výpovědní lhůta je 15 dnů. Po dohodě se zaměstnavatelem můžete smlouvu ukončit ihned. Mějte však na paměti, že i zaměstnavatel vám může dát výpověď a to taktéž bez udání důvodů.