Pokud si budete chtít postavit pergolu, máte z čeho vybírat. Jaké materiály ale použít? Na to se podíváme v tomto článku.
Pergola vám poskytne dostatek místa a klidu pro zasloužený odpočinek. Než si ji ale budete moci užít, budete si muset vybrat, z jakého materiálu ji vlastně postavíte. A v tomto článku vám tento problém pomůžeme vyřešit.
Dřevěné pergoly
Na první pohled by se mohlo zdát, že největší nevýhodou dřevěných pergol je především jejich nízká životnost. To ale není pravda. Pro výrobu pergoly by se totiž mělo používat jen masivní dřevo, které bude navíc impregnované. To znamená, že bez úhony přežije i výkyvy počasí a změnu ročních období. Pokud ale nátěr vynecháte, připravte se na to, že dříve nebo později napadne trámy plíseň způsobená nadměrnou vlhkostí.
Ocel a hliník
Hliníkové pergoly se hodí na téměř jakoukoliv zahradu. Kovové materiály totiž vynikají nejen svým unikátním vzhledem. Oproti dřevu jsou masivnější a mají i vysokou životnost. Ocelové profily jsou vhodné především tam, kde je riziko velkého spádu sněhu. Může se totiž stát, že by dřevo takový nápor nevydrželo a celá konstrukce by se svalila na zem. Ocelová a hliníková pergola vám nabídne lepší oporu. Pokud navíc zvolíte dobré ošetření a budete se o ni dobře starat, vydrží vám mnohem déle než pergola dřevěná.
Bioklimatická pergola
V dnešní době se už čím dál častěji setkáte i s bioklimatickými pergolami. Jedná se o pergoly, které jsou primárně vyrobeny z luxusních hliníkových profilů. Ty jsou navíc opatřeny rolovací střechou s lamelami. Střechu si tak v případě příznivého počasí můžete srolovat a užívat si sluníčka. Večerní pobyt vám pergola zpříjemní LED osvětlením. Osvětlení ani střechu navíc nemusíte ovládat manuálně. Na základě čidel a získaných dat totiž pergola dokáže sama určit, jestli je vhodná chvíle na stažení střechy nebo rozsvícení světel.