Ostatní

Patří záclony stále do moderního interiéru nebo jsou už pasé?

Interiér bez textilních doplňků může působit nezabydleně a studeně. Navíc se místností dost často nese nepříjemná ozvěna, které zabrání právě bytový textil. Patří mezi něj také záclony vyrobené z dekoračních látek. Ty plní hned několik funkcí.

Jsou záclony stále in? Záleží na vkusu a na dispozici místnosti i celého bytu. I když jsou záclony známé již řadu let, výrobci nezahálejí a jdou s dobou jak ve vzorech, tak v použitých materiálech a technologiích. Takže není záclona jako záclona, a i v moderním interiéru má své místo.

Záclony mají několik dobrých vlastností

Využíváme je stále jako ochranu před nepříjemnými a nevítanými pohledy zvenčí, hlavně ve večerní době, když se svítí. Záclony ale chrání i náš vnitřní prostor před pronikavými slunečními paprsky. Ty často změní zdi, nábytek i doplňky k nepoznání, protože barvy vyblednou. A pokud nemáme závěsy, záclona alespoň z části rozptýlí světlo z pouličního osvětlení.

Další nespornou výhodou je, že zvuk je měkký, není jako v hale s ozvěnou. V době, kdy kupujeme úsporné spotřebiče a hledáme, jak ušetřit za energie, jsou záclony dobrou volbou. Udrží teplo uvnitř místnosti lépe než okno bez záclony.

Záclony v moderním interiéru

Moderní interiér působí odlehčeným a vzdušným dojmem. Prvkem s akcentem může být právě lehká splývavá záclona s geometrickými vzory. Doba už tolik nepřeje krátkým záclonám do půlky okna, mohutným květinovým vzorům a hutným typům látek, které ubírají světlo a prach se na nich usazuje mnohem více.

Ideální je každému interiéru ušít záclonu na míru. A to doslova. Můžeme si zvolit materiál dle typu místnosti nebo podle designu zařizovacích předmětů, zkrátka podle svého vkusu. Na výběr máme i další vychytávky jako jsou třeba olůvka, řasící stužky, stahovací šňůrky. A pomoc s výpočtem při spotřebě materiálu s hodí také. Nevládneme-li šicím strojem, záclonu si nechme ušít. Je to bez práce a výsledek stojí určitě za to.