Koupě bytu s sebou nese spoustu papírování a řešení. Bude byt potřebovat rekonstrukci, nebo se obejde bez ní, je třeba něco změnit, zažádat o hypotéku, půjčku, něco přepsat a podobně. Zkrátka spousta informací, které zastiňují věci, které se zdají jako maličkosti. Těmi se přirozeně nezabýváte a to je pak škoda. Právě tyto maličkosti mohou posléze ztrpčit život a to pořádně.
TIP: Znáte přednosti dřevostavby a víte kolik stojí?
Před podpisem smlouvy
Než smlouvu podepíšete, pak se dostatečně a na vše vyptejte. Máte pocit, že váš dotaz je zbytečný nebo jde skutečně o hloupost? Omyl, nic není hloupost. Děláte zásadní životní rozhodnutí, takže musíte vědět i o tom nejmenším detailu, který by vás mohl posléze nějak nepříjemně překvapit. Na co je tedy dobré myslet a zeptat se?
Nedoplatky a závazky
Samozřejmě chcete mít čistý stůl, a když kupujete byt, pak je důležité, aby byl bez dluhů či jiných nedoplatků. Pokud tam zůstanou, přecházejí na vás ve chvíli, kdy podepíšete smlouvu. Správce domu tak může po vás vymáhat vyrovnání těchto závazků a nedoplatků.
Fondy oprav
Družstevní byty nebo byty v osobním vlastnictví mají fondy oprav, ze kterých poté platí údržbu domu. Platí se jednou za měsíc a jejich výška se může lišit dům od domu. Proto se na něj dopředu informujte, ať pak nejste překvapeni.
Voda a teplo
Placení záloh na vodu a teplo si může platit každý nájemce sám nebo se platí jako jeden subjekt. Když se platí najednou za jeden subjekt, může být problém s neplatiči, za které následně platíte vy. Přeci nechcete, aby vás odstřihli od elektřiny a vody.
Samospráva domu
Údržba domu je na bedrech firmy, které se platí? Nebo se o to všechno v domě někdo stará a dostává měsíčně nějakou stanovenou částku? Popřípadě se finance šetří a následně se rozhoduje o všem společně? To jsou mnohdy důležité informace.