Ostatní

Kolik se spotřebuje tepla v nízkoenergetických domech?

V současné době se neustále mluví o nízkoenergetických domech. Lidé, kteří si chtějí postavit vlastní domeček probírají pro a proti různých typů novostaveb, zvažují nejen zmiňované nízkoenergetické domy, o něž se postará firma ORCAN GROUP s.r.o., ale také domky pasivní, dřevostavby nebo klasické zděné domečky. Nejvíce probírané jsou však první zmíněné domky, a to nízkoenergetické stavby, které mají uspořit energie při vytápění příbytku. Nabízí se tedy otázka, kolik se spotřebuje tepla v případě, že se rozhodnete postavit si právě nízkoenergetický domeček?

Hlavní výhodou nízkoenergetických domů v porovnání s klasickými zděnými příbytky je právě to, že spoří energie související s vytápěním příbytku. Nízkoenergetické domy mohou snížit spotřebu energie na vytápění až o osmdesát procent, což je opravdu velice znatelné a citelné. Přesto si mnozí lidé nejsou jisti tím, jestli jsou nízkoenergetické domy tou nejlepší volbou či nikoliv.

Kolik se spotřebuje tepla?

Jelikož neustále rostou ceny energií, znamená to, že se lidé čím dál více začínají zajímat právě o to, jak energie uspořit. A v případě, že si chtějí postavit vlastní příbytek, přemýšlí nad tím, do jakého typu stavby investovat. Nízkoenergetické domy se nabízí jako první adekvátní řešení, jelikož slibují velkou úsporu energií za vytápění.

Pokud bychom však měli být konkrétní, řekli bychom, že nízkoenergetický dům spotřebuje teplo na vytápění v rozmezí patnácti až padesáti kWh/m2 za rok. Pokud bychom to měli srovnat se starším domem, ten spotřebuje i dvě stě a více kWh/m2 za rok. Nové novostavby spotřebují zhruba 80-120 kWh/m2 za rok.

Výhodná investice i do budoucna

Z toho tedy vyplývá, že nízkoenergetické domy jsou jednoznačně skvělou investicí i do budoucna. Oceníte to také v důchodu, kdy budete rádi, že neplatíte obrovské sumy peněz.