Tipy & rady

Kde bydlet – vlastní byt nebo podnájem?

V dnešní době lidé mají v podstatě tři možnosti, kde mohou bydlet. Může to být vlastní bydlení, tedy byt nebo dům, který si koupí nebo jsou součástí družstva, mohou žít v podnájmu či v městském bytě. Jak si z této nabídky vzít to nejlepší? Je lepší pravidelně platit nájem a žít v de facto cizím bytě nebo pravidelně a dlouho platit hypotéku na vlastní domov.

Pronájem = bydlení pro mladé

Když se řekne pronájem, obvykle si lidé vybaví bydlení v univerzitních městech, byty, ve kterých je víc mladých lidí. Ti se takovýmto sestěhováním dělí o náklady a jejich osamostatnění tak dostává reálné obrysy, kdy se musí začít starat sami o sebe. Dnes však podnájem nebo pronájem neznamená nutně bydlení pro mladé. Je spousta lidí, kteří žijí v domě, ale mají také byt, který pronajímají.

Je to slušný vedlejší příjem a vám to pomůže v tom, že budete mít kde bydlet, když nemáte na vlastní bydlení. Pronájem je ideální pro všechny, kteří nechtějí řešit starosti spojené s vlastním bydlením. Z podnájmu se můžete kdykoliv odstěhovat, jen vypovíte smlouvu a je to. Je-li bydlení vaše vlastní, pak musíte řešit, co s bytem udělat, jak se o něj dále postarat.

Hypotéka? Raději jí odložte

Mnozí s hypotékou začínají velmi brzo, ale často si nejsou vědomy toho, že jí bohužel nejde přestat splácet, nemohou si jen tak vzít na pár let „volno“ od splácení. Banky mívají poplatky velmi vysoké, a když dojde k nejhoršímu, můžete být nuceni byt prodat a bance vše vyplatit. Navíc, když se za pár let rozhodnete odjet na chvíli do zahraničí, co pak s hypotékou a bytem? Lidé okolo třicítky jsou adekvátními kandidáty, mají uspokojivé zaměstnání, dosahují maximálních příjmů a také mají ustálené životní priority.