Ostatní

Je libo čajový dýchánek nebo nepřehlédnutelnou ozdobu pokoje? Porcelán zvládne obojí

Milovníkům starožitnictví se jistě tají dech při pohledu na krásně vyřezávané taburety, komody, skříně, stoly i stolky. Dům zařízený v takovém stylu dokáže ohromit nejednoho návštěvníka. Aby však byla krása z dávných dob dovedena k dokonalosti, je třeba dbát na vhodné doplňky. A co může být příhodnějšího než starožitný porcelán?

Dominantní kousek obývacího pokoje

Pokud se vám podařilo sehnat starožitnou skříň s vitrínou, kromě radosti jistě také pociťujete menší nejistotu – čím vitrínu zaplnit, aby byl celkový efekt perfektní? Situaci vás možná napadne vyřešit formou černobílých fotografií ve starých rámečcích, které design podtrhnou, ale nijak ho neobohatí.

Mnohem výraznějším doplňkem je porcelán. A nemusí se jednat o celé servisy, protože i zdobené porcelánové talíře na podstavci nebo hrnečky s podšálky budou vypadat kouzelně. Dbejte však, aby vystavené kousky ladily, ať už stylem nebo barvou. Své kouzlo mají také porcelánové sošky a figurky, kterými můžete vitrínu taktéž doplnit.

Porcelán můžete využít i prakticky

Pokud ale nepatříte mezi ty, kteří se na hezké věci rádi dívají, ale zároveň je i rádi používají, není nic jednoduššího, než využít porcelán při servírování. Porcelánový servis změní obyčejné povídání u čaje nebo kávy v opravdu nevšední zážitek. Použije při této příležitosti také příhodné lžičky a ubrousky, ať vám drobné detaily nezkazí požitek.

A pokud zrovna žádnou návštěvu nečekáte? Ani tak váš konferenční stolek nemusí zůstat holý. Porcelánová váza může být krásnou ozdobou jak sama o sobě, tak s kyticí čerstvých květin.

Jak už bylo řečeno, aby váš obývací pokoj nepůsobil překombinovaně, snažte se své starožitné kousky shánět v jednotném stylu. Spoustu barevných variant a provedení nabízí například stále vyráběný míšeňský porcelán, zatímco jindy může srdce potěšit třeba čínský starožitný šálek s podšálkem. Konkrétní výběr však záleží na vkusu každého z vás.